Duygusal yeme bozukluğu nedir?

Duygusal yeme; kişinin özellikle olumsuz duygularını düzene sokmak amacıyla, aç olmadığı halde gıda tüketimine yönelmesi halidir.

Duygusal yeme bozukluğu nedir?

Duygusal Yeme Bozukluğu nedir?

Duygusal yeme; kişinin özellikle olumsuz duygularını düzene sokmak amacıyla, aç olmadığı halde gıda tüketimine yönelmesi halidir.

Duygusal Yeme Bozukluğu yaşayan biri ne hisseder?

Bu kişiler olumsuz duygu ve düşüncelerini bastırmak için sık sık yemek yemeyi tercih edebilirler. Ancak yeme isteği aniden ortaya çıkar ve daha çok glikoz içeren besinlere yöneliktir. Kişi yemeğini yedikten bir süre sonra yeme isteği tekrar ortaya çıkar. Bu kısır döngü sonucunda ise kişide çoğunlukla derin bir pişmanlık ve suçluluk duygusu oluşur.

Duygusal Yeme Bozukluğu tedavisinde neden BDT?

Duygusal Yeme Bozukluğu tedavisinde Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT), danışanlara mevcut durumun üzerinden gelebilmek için gerekli bilişsel ve davranışçı becerileri öğreten etkililiği bilimsel olarak kanıtlanmış, yapılandırılmış, işbirliğine dayalı, kısa süreli ve sorun odaklı bir psikoterapi yöntemidir.⠀⠀

Bu makale 19 Nisan 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzman Klinik Psikolog Berken Gündüz İzmir Hatice Güzelcan Anadolu Lisesi'nden mezun olduktan sonra çocukluk yıllarından beri hayali olan psikoloji bölümünü okumaya karar verdi ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitirdi. İstanbul Kent Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı’nı “Engelli Bireylerle Çalışan Öğretmenler İle Normal Bireylerle Çalışan Öğretmenlerin Depresyon Düzeylerinin Karşılaştırılması” adlı çalışmasıyla 2020 yılında tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında dönemsel olarak Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Psikiyatri Servisi'nde Stajyer Klinik Psikolog olarak bulunmuştur. Bu esnada birçok poliklinik düzeyinde ve yatılı serviste hasta gözlemlemiştir. Lisans mezuniyeti sonrasında çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde özel eğitime gereksinim duyan bireylerin gelişimsel süreçleri ve eğitimler ...

Etiketler
Duygusal yeme sendromu
Uzm. Kl. Psk. Berken Gündüz
Uzm. Kl. Psk. Berken Gündüz
İzmir - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube