Emziren anneler eski vücut ağırlıklarına dönmek için acele etmemelidirler.Emzirirken 600-700 kcal kadar enerji harcadıkları için emziren annelerde kilo vermek daha kolaydır.Ayda 2-3 kg dan daha fazla kilo verilmesi emzikli annelerde uygun olmamaktadır. Şekerli yiyecek ve içecekler süt miktarınızı artırmaz. Yapılan en büyük yanlışlardan biri budur. Ne kadar çok sıvı şeyler (komposto,çorba,ayran) tüketilirse süt miktarınız o kadar çok artar. Su tüketimi emziren annelerde mutlaka 2-2,5 litre olmalıdır.

Emziklilik döneminde çay, kahve, kolalı içecekleri tüketilmemelidir. İçeçek olarak ayran,süt,taze meyve suyu,ada çayı,ıhlamur gibi içeçekler tercih edilmelidir. Hazır meyve suları,salam ,sosis, sucuk, hazır gıdalar tüketilmemelidir.

Sebze meyvelerinizi tüketmeden önce çok iyi yıkanmalı,mevsim dışı sebze meyve tüketilmemelidir. Günde 4-5 porsiyon meyve, 2-3 porsiyon sebze tüketimine dikkat edilmelidir .Sebzeler ,makarna ve erişte haşlama suları dökülmeyecek şekilde az suda haşlanmalıdır.

Yemeklerinizde zeytinyağı ve diğer sıvı yağları (mısırözü,ayçiçeği yağı gibi) karışık olarak kullanılmalıdır. Yemeklerin tuzu piştikten sonra atılmalı,iyotlu tuz kullanılmalıdır.

Gereksinmeler kişiye göre değişmektedir. Diyet kişiye özgüdür.Emzirme döneminde sütünüzün artması ve sağlıklı bir şekilde kilo kaybı için mutlaka bir beslenme uzmanından yardım alınmalıdır. Fakat ortalama günde 3 su bardağı kadar süt veya yoğurt, 2 kibrit kutusu kadar beyaz peynir(60 gr) tüketilmelidir.Eğer kolesterol problemi yoksa günde 1 yumurta tüketmeye özen gösterilmelidir.Yumurta en kaliteli protein kaynağıdır.Günde 4 köfte kadar et,tavuk, balık yada 12 yemek kaşığı kurubaklagil tüketilmelidir. Yeterince pişmemiş et,süt yumurta tüketilmemelidir.

Her öğününüzde çorba ve 2-3 dilim ekmek olmasına özen gösterilmelidir.

D vitamini emziren anneler için büyük önem taşımaktadır.D vitaminin en iyi kaynağı güneştir anneler hergün 10-15 dakika güneş ışığında kalmaya özen göstermelilerdir.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!