Merdiven inip çıkma, oturup kalkma, namaz kılma, alaturka tuvalet kullanma, yürüme ve koşma gibi vücut hareketleri sırasında dize daha fazla yük biner ve diz eklemlerinde hasara yol açabilir. Yaşlanmayla birlikte eklem kayganlığı ve kıkırdak yapımı azalır. Ayrıca kemik yapıdaki bozulmalar da diz eklemlerinde ağrı ve hareket kısıtlılığına yol açmaktadır.

Diz ağrısı tedavisine ne kadar erken başlanırsa tedavisi o kadar kolaylaşır. Dizdeki problem ilerlediğinde ise binen yükü taşımak daha da zorlanacağından menüsküs, bağ doku bozulmaları gibi sorunların da eklenmesiyle tedavi zorlaşır. Hatta çoğu durumda ameliyat ile protez takılması gerekebilir. Otururken ya da ayağa kalkarken dizleriniz zorlanıyorsa, bazı hareketleri yaparken tutuluyor yani kilitleniyorsa, dizlerinizi bükemiyorsanız, yürürken veya merdiven inip çıkarken dizleriniz ağrıyor ya da şişiyorsa, en kısa süre içinde fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına muayene olmalısınız.Tedavide öncellikle kişi hastalığı konusunda bilinçlendirilmelidir.

Hasarlı eklemi aşırı kullanmaktan sakınmalıdır. Eğer fazla kilo varsa dizlere binen yükün azaltılmak için verilmelidir. Ağrılı dönemlerde istirahat edilmesi önerilir. Diz kireçlenmesinde kullanılan ilaçlar sadece ağrı kesici olup, kireçlenme tedavisinde etkili değildir. Diz eklemindeki hem kemik hem yumuşak dokulara yönelik etkili fizik tedavi cihazlarıyla dokulardaki hasarlanmalar erken dönemde tedavi edilebilmektedir. Son yıllarda, doğal tedavi yöntemlerinin olan PRP tedavisi, kimyasal ilaçlardan daha üstün olduğu tespit edilince vücudun kendi kendini onarma mekanizmasından faydalanılmaya başlanılmıştır.

PRP yani trombositten zengin plazma tekniğinde kullanılan ilaç hastanın kendi kanından hazırlanmaktadır. Yani doğal bir tedavi yöntemidir. PRP uygulaması, dizlerdeki kireçlenmeyi tedavi etmeye yönelik bir işlemdir. Bu tedavi yönteminde hastadan damar yoluyla alınan az miktarda kan, yaklaşık 15 dakika süren özel bir santrifüj işleminden geçirilir. Trombositten zengin özel bir plazma elde edilir. Diz kireçlenmelerinde,PRP tedavisi diz eklemi içine 2-4 ml kadar, 15 gün arayla üç kez uygulanır. Enjeksiyonu takiben birkaç hafta içinde iyileşme başlar ve iyileşme süreci, dokudaki harabiyete göre 3-12 ay arasında devam eder.


Adana Fizik Tedavi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!