Diyet nedir? Diyet listeleri...
Diyet nedir? Diyet listeleri...

Diyet Nedir?

Sağlığın ve zindeliğin korunması için gerekli olan beslenme düzenine "diyet" denir. Şişmanlık hem estetik olarak, hem de sağlık açısından özenilir bir durum değildir. Orta yaşa doğru insanlar daha çok kilo alma eğilimindedirler. Şişmanlığın nedenlerinden biri harcanandan çok kalori almaktır. Kilo vermek istiyorsanız aldığınız kalori miktarını kısmak ve ideal kiloya geldikten sonra da o kiloyu korumaya özen göstermelisiniz. -

Diyet listeleri

Diyet listesi internet ortamında hemen ulaşılabilen, kilo vermek için umut vadeden ama aslında size hiç uygun olmayan listedir. Sağlıklı kilo vermek için uygulanacak diyet kişiye özel olmalıdır. Diyet yapmanıza rağmen zayıflayamayabilirsiniz. Bu durumda öncelikle kilo kaybınıza engel oluşturabilecek fizyolojik bir sorunun varlığının araştırılması gerekir. Burada kast ettiğim kan grubu diyetleri değil, aksine kan şekerinizin dengesi, troit hormonlarınızın yeterli çalışıp çalışmadığı, vücudunuzdaki demir seviye ve depolarının yeterli seviyede olması ve b12 vitamininizin istenilen aralıkta olması gibi durumlardır. Tüm bu nedenlerden dolayı zayıflamak için sadece hamur işi ve ekmek grubunu hayatınızdan çıkartmanız, her gün saatlerce fiziksel aktivite yapmanız, internetten medyatik veya medyatik olmayan kişilerce hazırlanmış 500-1000 kalorilik hızlı kilo verdiren, örneğin 5 günde 15 kilo verdiren, zayıflama diyetleri yapmanız veya zayıflama hapı ve tozu gibi ürünler kullanmanız uygun değildir. Unutmayınız ki kolay kilo vermek diye bir hayalin peşinde koşarken sağlığınızdan olabilirsiniz.

Bu nedenle zayıflamak istiyorum diyorsanız size en uygun sağlığınızı bozmadan zayıflamanıza yardımcı olabilecek tek şey diyetisyene başvurup her hafta düzenli takip ile kilo kaybını sağlayacak diyetler yapmanız olacaktır.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!