Diyet çeşitleri
Diyet çeşitleri

Dünyada şişmanlığın gün geçtikçe artması ve obezite hastalığının çok fazla yaygınlaşması tedavi yöntemlerinde diyet çeşitlerinin artmasını sağlamıştır. Dünyada kabul görmüş ünlü ve popüler diyet çeşitlerinin birçok kişi tarafından uygulandığı bilinmektedir. Son yıllarda kısa sürede oldukça kilo verdiren bu popüler diyet çeşitlerine büyük bir talep bulunmaktadır. Bunlardan bazıları hakkında sizlere ufak notlar aktaracak olsam da diyetin kişiye özel olması gerektiğini unutmayınız.

1. Detoks Diyeti

Diyet çeşitleri arasında yer alan detoks diyeti vücudumuza giren atık ve toksinleri atar. Hızlı kilo vermek isteyenlerin ilgisini çeken detoks diyeti kısa süreli bir diyettir.

5 günlük diyet ayda 1 kez 3 ay tekrarlanmalı

Dört litre sudan az su tüketilmemeli. Bir su bardağı sıcak suyun içine limon sıkıp içilmeli

Bir hafta boyunca alkol ve sigara kullanılmamalı

Tuz kullanma mümkün olduğunca azaltılmalı

Ara öğünler ihmal edilmemeli

Yağsız yoğurt tüketilmeli

Detoks diyetinin uygularken şeker yerine doğal tatlandırıcı kullanılmalı

2.Dukan Diyeti

Karbonhidratlı besinler tüketilmemesi gibi bir katı kuralı dışında yemek yeme konusunda diyet çeşitleri arasında esnek bir yapısı vardır. Diyet yapanlar için en önemli husus stresten uzak kalmak olduğu için buna yönelik yöntemler üzerinde yoğunlaşmaktadır.

İlk beş günlük dilimde iki veya üç kilo zayıflamayı öngören dukan diyeti ilk 10 günlük dilimde proteini yüksek olan süt ürünleri, et ve yumurtaya ağırlık verilmektedir

Diyabet ve kolesterol gibi hastalığı bulunanlar ve kısa süreli diyet yapmak isteyenlere önerilmeyen bu diyet 5 ay sürmektedir.

3. Atkins Diyeti

Haftada yaklaşık 2 kilo vermeye hedefleyen bu diyet günlük 1100 kalori olan hedefte diyet çeşitleri arasında yağlı besinlerin serbest olduğu tek popüler zayıflama yöntemidir. Diyet çeşitleri içinde aşırı kilolu kişilerin en fazla tercih ettiği diyettir. Amerikalı uzman Atkins tarafında hazırlanmıştır.

Proteinli ürünlerin fazla tüketilmesi nedeniyle tokluk hissi verirken iştahı kapatır.

Kilo verilirken aynı anda vücutta su kaybına da sebep olmaktadır.

4. Pritikin Diyeti

Bu diyet türü ise diyet çeşitleri arasında kalp hastaları için düzenlenmiş tek diyettir. Vejetaryenler içinde uygun olan bu yöntemi düşük kalsiyum içerir. Hayvansal ve süt ürünleri kısıtlıdır, kalsiyum ve B12 vitamini yetersizliğine neden olabilir.

Pritikin diyeti porsiyon azaltmak değil bunun yerine her gün yedi küçük öğün yedirmeyi amaçlamaktadır.

Sağlıklı ve doğal olan ürünlerin çok fazla tüketilmesi sebebiyle diyet yapmak isteyenler için tercih edilmektedir.

5. İsveç Diyeti

Kalorisi düşük olan isveç diyeti yönteminde kahve, çay ve diğer meşrubatlar önerilmemektedir. Kalorisi düşük olduğu için metabolizmayı yavaşlatacağından bir haftalık kısa sürelerde uygulanmaktadır.

İsveç diyetini haftayı tamamlamadan bırakılmamalıdır.

2 haftadan fazla uzatılmamalıdır.

Gün içerisinde yaklaşık 2 litre su içilmelidir.

Unutmayın yanlış uygulanan diyet çeşitleri saçların dökülmesine, bağışıklık sisteminin azalması gibi birçok sağlık problemlerine de neden olabileceğinden diyetisyenler tarafından önerilmelidir.


Ankara Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!