Diyabet nörolojik hastalıkların gelişmesinde ciddi rol oynuyor.

Diyabet nörolojik hastalıkların gelişmesinde ciddi rol oynuyor.

Diyabetin nörolojik hastalıklarla yakın ilişkisi olduğuna dikkat çekerek diyabetin bunama ( demans ) hastalığına yakalanma riskine yol açabileceğine değindi ve düzenli kan şekeri kontrolleri yapılması gerekiyor.

‘’ Bunama deyince akla ilk gelen Alzheimer hastalığı oluyor. Bu kanaatin oluşmasında ki en büyük etken Alzheimer hastalığının bunama çeşitleri içinde en büyük sınıfı oluşturması olarak görülebilir. İkinci sıklıkta görülen bunama çeşidi “Vasküler demans” olarak adlandırılan damarsal bunama hastalığıdır. Burada tıkanan damarlar beynin küçük kılcal damarları olduğu için tıkandığı süreçte bulgu vermez. Buradaki risk faktörü damarsal tıkanmaya neden olan tüm etkenler. Bu etkenler içinde tansiyon yüksekliği ve diyabet hastalığı diğer damar tıkanıklığı nedenlerinde olduğu gibi ilk sırayı almaktadır.

Diyabet Nörolojik Hastalıkların Gelişmesinde Ciddi Rol Oynuyor.

Damarsal bunama hastalığı için diyabet kesin risk faktörü olarak görülmekle beraber son çalışmalarda diyabetin Alzheimer açısından da risk faktörü olduğu yönündeki görüş güçlenmiştir. Hatta Colombia üniversitesinde yapılan bir çalışmada diyabeti olan Alzheimer hastalarında kan şekeri kontrolü iyi olmayan hastalarda Alzheimer hastalığının seyrinin daha kötü olduğu gösterilmiştir.

Sonuç olarak kesin tedavisi olmayan Alzheimer hastalığını elimizdeki tedavi seçenekleri ile hastalığın ilerleme hızı yavaşlatılabiliyor. Bu yavaşlatmaya katkıda bulunmak için ve bunama hastalığına yakalanma riskini azaltmak için kan şekeri kontrolünün sağlanması gerekir.

Bu makale 21 Ocak 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Adem Akkurt

Uzm. Dr. Adem AKKURT, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başaldığı tıp eğitimini 2003 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 2004 yılında ise Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda ihtisasına başlamıştır. 2009 yılında Nöroloji Uzmanı olmuştur.

2010-2011 yılları arasında Çorum Osmancık Devlet Hastanesi'nde mezcburi hizmet yükümlülüğünü yerine getirmiş olan Uzm. Dr. Adem AKKURT, 2011 yılından beri Medicana Samsun Hastanesi'nde Nöroloji uzmanı olarak mesleki çalışmalarını sürdürmektedir.

Etiketler
Diabet
Uzm. Dr. Adem Akkurt
Uzm. Dr. Adem Akkurt
Samsun - Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube