Diş eti büyümeleri..

Diş eti büyümeleri..

Diş etinde büyüme artmış dişeti oluşumunu ifade eden çoğu kez artmış artmış bakteriyel plakla birlikte görülen hacım artışını ifade eder.Doku kızarmış şişmiş sert kanamaya meyillidir.Hastalar görüntü bozukluğundan çiğneme işleminde zorluk dişlerini temizleyememekten ve özellikle dokunur dokunmaz kanamadan şikayet eder. Nedenleri hormonal ,bazı ilaçlara bağlı olarak gelişen,bazı tümörlere bağlı,genetik,bazı hastalıklarla birlikte olabilir.

Hormonlara bağlı ortaya çıkan dişeti büyümeleri gebelikle birlikte artan progesteron hormonunun etkisiyle oluşan gebelik epulisi veya gebelik tümörü dediğimiz kanamalı koyu kırmızı mor renkte özellikle ön bölgede dişler arasındaki üçgen papilla dediğimiz bölgede belirgin şişlik şeklinde görülür. Bazı tümoral kan hastalıklarında beyaz kan hüçrelerindeki anormalleşmeye bağlı dişeti. kanamaları ve şişkinlikleri olur ani başlıyan dişeti kanamaları şişmeleri ihmal edilmeden bir hematoloğa başvurmayı gerektirir.Alınan bazıilaçlar da dişetlerinde büyüme yapabilir.

Bunların dışında bazı hastalıklarda dişetleri büyüyebilir.Tedavi sebebe göre yapılır,önce plak kontrolü sonra cerrahi düzeltme yapılır ancak dişetlerinde büyüme özellikle ilaçlara bağlı ise tekrarlıyabilir Sağlıklı günler dilerim.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Dt. Mehmet Güngör Karagözlü

Dr. Dt. Güngör KARAGÖZLÜ, 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini 1972 yılında tamamlamış ve Diş Hekimi unvanı almıştır. 1980 yılında ise Hacettepe Üniversitesi Saglık Bilimleri Fakültesi Periontoloji Anabilim Dalı'nda Dişeti ve Hastalıkları Doktora eğitimini tamamlamıştır. Dr. Dt. Güngör KARAGÖZLÜ, 1980 - 1982 yılları arasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periontoloji Doktora Asistanı olarak, 1982-Yılından 2012 yılınakadar gazi üniversitesi sağlık spor ve kültür dairesi diş kliniği kurucusu Ve yöneticisi olarak çalışmış  2012 - 2014 yılları arasında ise Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Diş Polikliniği Klinik yöneticıisi olarak görev yapmıştır. Çorum İskilip Devlet Hastanesi Diş Kliniği Kurucusu ve Yöneticisi olarak da çalışmalar yapmış olan Dr. Dt. Güngör KARAGÖZLÜ, Anka ...

Yazarı sosyal medya'da takip edin
Etiketler
Diş eti
Uzm. Dr. Dt. Mehmet Güngör Karagözlü
Uzm. Dr. Dt. Mehmet Güngör Karagözlü
Ankara - Diş Hekimi
Facebook Twitter Instagram Youtube