Hiperaktivite dediğimiz dikkati fazlaca etkileyen psikiyatrik bir bozukluktur. Bir kişinin kendi yaşına uygun olmayan aşırı hareketliliği, isteklerini ertelemede güçlük çekmek ve dikkat sorunlarının meydana geldigi bir durumdur. Kendisini kontrol etmede zorlanan bu tür bireyler, günlük rutinler , ihtiyaçlar ve görevleri yerine getirmekte zorlanırlar. Böylece bir çok sorun da beraberinde gelmektedir.

Hiperaktivite bozukluğunun nedenleri nelerdir? Tam olarak bilinmemekle birlikte bazı etkenlerden söz edebiliriz. Genetik, çevresel ve beyindeki işlevsel farkliliklar olarak nedenlere sahiptir. Tabiki her bozuklukta olduğu gibi dogum öncesi, dogum sırasında ve doğum sonrasındaki nedenlerden de meydana geldiği bilinmektedir. Mesela doğum öncesinde annenin hamileyken madde kullanımı ve annenin hamileyken geçirdiği hastalıklar da bu riski arttırmaktadır.

Tedavisi nedir? Genel olarak tedavisi ilaç tedavisi şeklinde olmaktadır. Ancak ilaç doğru davranışı sağlamamaktadır ve duygu durumuyla başa çıkmayı öğretmemektedir. Yani tek başına olan ilaç tedavisi yetersiz kalmaktadır. İlaç yaninda psiko eğitimsel müdahaleler (yani anne babanin ev içi eğitimi, okuldaki öğretmen eğitimi ve bireysel terapisi birlikte) ve davranışsal tedaviler birlikte kullanılırsa etkili sonuçlar meydana gelecektir. Ne gibi bir öneri verilebilir anne babaya? Her şeyde olduğu gibi ilk olarak sevginin iyileştirici gücüne inanmak ve çocuğa bunu hissettirmek en önemlisidir. "Ben değerliyim" algısını hisseden çocuğun özgüveni artacaktır. Ayrıca çocuktan yapabildiğinin üstünde bir olgu beklenmemelidir. Bu çocuğun başarılı olma duygusunu yaşamasına engel olmaktadır. Ders çalışması gerektiğinde sevdiği dersten başlaması onun dikkati açısından yarar sağlayacaktır. Ek olarak aile bu tür çocuklara ,piyasada bulunan, dikkat arttırıcı setler ile bir takım çalışmalar ile positif katkı sağlayabilir. Ve tabiki bir uzmandan mutlaka destek alınmalıdır. Çocuklarımız bizim için değerlidir. Sabır ve doğru tedavi yöntemi ile her bozukluğun düzelebileceğini unutmamak gerekir.


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!