Son zamanların mucizesi detox; sağlıklı cilt, bakımlı saçlar ve tırnaklar, zararlı maddelerinden arınmış bir vücut ve hızlı kilo kaybını vaat ediyor. Bunların hepsini yapabilir mi? Bu konu hakkında araştırma yapmış bir bilim insanının ”Gerçek olamayacak kadar güzelse, muhtemelen öyledir.” cümlesini en başa bırakıp konuya dönüyoruz.

İşe Yarıyor Mu?

İnsan vücudu zararlı toksik maddelerin etkisini yok etmeye programlıdır. Detox işlemiyle toksik maddelerin atılmasına ihtiyaç duymaz.Sağlıklı karaciğer, böbrek, deri ve akciğerler vücuttaki toksik maddeleri yok edebilir.Bu organların işlevini en iyi şekilde yapması için sürekli çalışması gerekir.

Ama Kilo Verdiriyor

Diyetten alkol, yağlı besinlerin çıkartılması ve su bol su tüketimi kilo verdirir ama detox programlarıyla verilen kilolar vücudun su ve kas kaybıdır. Kalıcı kilo yağ kaybıyla olur. Birkaç günlük hzlı bir süreç değildir.Verilen kilolar normal düzene dönüldüğünde geri alınır.Bu durum moral bozucu etki bırakır.

Detox Sağlıklı Mı?

Detox diyetlerinin tek başına sağlığa yararlı olduğu kanıtlanamamıştır.Toksinleri detoxla atmaya çalışmak organ çalışma sistemini etkileyeceği için organların çalışmasını bozabilir.Detox kısa vadede avantajlı görünse de uzun vadeli genel sağlığa bakılmalıdır.Uzun vadede diyet,spor,su tüketimi üçlüsü mevcut sağlığı korur ve iyileştirir.

Olası Yan Etkileri

Uzun süre detox programı ya da kısıtlayıcı detoxlar uygulayan kişilerde

– Yorgunluk ve enerji eksikliği

– Baş dönmesi

– Besin ögesi eksiklikleri

– Kısıtlanan yiyeceklere karşı artan istek gözlenmiştir.

Sağlıklı kilo vermek için bir diyetisyene, sağlığınızı korumak ve iyileştirmek için de doktora başvurmalısınız.İçeriği ve etkisi net olarak kanıtlanmamış yollarla sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Stj.Dyt. Aleyna. Çelik diyor ki:

Detox Yapmak Yerine

Detox programı yapmak yerine bazı küçük değişikliklerle vücudu arındırmak mümkün.

– Bol su içmek

– Lifli gıda alımını arttırmak

– İşlenmiş ve paketli gıda tüketiminden kaçınmak

– Meyve sebze tüketimini arttırmak

– İlave şeker alımını kısıtlamak

– Vücuda dinlenmek ve iyileşmek için zaman tanımak gibi değişiklikler yapılabilir.

Detox Bir Pazardır

Detox diyetleri ve detox ürünlerinin dünya çapında büyük bir pazar piyasası var.Hızlı kilo verme fikrinin cazibesi bu pazarı canlı tutuyor.Ürünlerin tanıtımı da satışı arttıracak şekilde yapılıyor.


Muğla Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!