Diyet yaparken, zayıflarken daha mutlu ve başarılı olmak İçin düşünce gücü kullanılabilir mi? nasıl?

Diyet yaparken, zayıflarken daha mutlu ve başarılı olmak İçin düşünce gücü kullanılabilir mi? nasıl?

Ben bir 18 yıllık bir diyetisyen ve reiki master olarak kendi fikirlerimi düşüncelerimi tecrübelerimi paylaşmak istiyorum sizlerle.

Zayıflama yöntemlerinde en etikil ve en sağlıklı bilimsel yöntem diyet ve egzersizdir tartışılmaz.. Zihnin de zayıflamak için yapabileceği çok şey var. Düşüncelerinizi yönlendirebilir şekillendirebilirsiniz.Böylece sizi vazgeçirecek zorlayacak üzecek bıktıracak isyan etmenize neden olacak düşüncelerden engellerden kurtulabilirsiniz.Özellikle umutsuzluk, başarısızlık kaygısı ve başaracağına inanamamak zayıflama diyet yapma ve kilo vermenin önündeki zihinsel engeller olarak önümüzde duruyor. Beyinimizde adeta kireçlenme yaşatan bu olumsuz düşünceler silinmedikçe ve zayıflamaya olan inanç perçinlenmedikçe kolay bir zayıflama süreci yaşayamayacağımızı söyleyebilirim.

Zihin gücü ile daha kolay diyet yapma zayıflama anlayacağınız üzere mental enerjiyi kullanarak kendimizi inandırarak başarının yolunu açar.

Öncelikle zihin gücünü kullanarak diyet yapma zayıflama başarısını elde etmek istiyorsanız başaramam, edemem, iradesizim,kimse kilo vereceğime inanmıyor,artık kilo veremem ben böyleyim gibi bizleri aşırı kilolar ile yaşamaya mahkum eden düşünce öbeklerinden kendimizi kurtaracağız. Olumsuz düşünceler hayatın her alanında olduğu gibi zayıflama alanında da başarısızlığın en önemli nedenidir. Bir insan kaç kilo vereceğine inanır ve zayıflama hedeflerini ona göre şekillendirirse başaramama ihtimali yok olur.

Zayıflamak için Düşünce gücü nasıl kullanılır?

İnsanların zayıflama ve kilo verme olayında başarısız olmalarının nedenleri öncelikle mümkünse bir diyetisyen ve psikolog tarafından tespit edilir ve bu nedenlerin arkasında yatan olumsuz düşünceler duygular bir bir olumlu düşünceler ile yer değiştirir.Ben hastalarımıda genelde bunu puzzle oyunlarını örnek veririm.bir duygunun eksikliğinde yerini yemek alıyor eğer o boşluğu duygu eksikliğini bulursak sorun azalıyor.Tabi bu verdiğim örnek herhangi bir sağlık problemi olmayanlar için. (Diabet Hipoglisemi Kortizon, Anemi için kullanıan bazı ilaçlar vb.)

Örnek olarak yeme isteğinin yok edilmesi önemli bir başarı olacaktır. Kesinlikle ama kesinlikle sofrada hedeflediğinizden bir dilim daha fazla ekmek yemeyeceğiz, bir lokma daha fazlasını ağzımıza sokmayacağız. Ayrıca kendimizi beğenmek, zayıflama psikolojimiz için çok önemlidir. Verilen her bir gramda kendimize olan öz güven ve beğeni taktir düzeyi giderek artacaktır.Bu konu kolay olsa bu kadar sorun olmazdı kendinizi suçlamayın zaman verin. Aynaya her baktığımızda verdiğiniz kiloları görerek bugün dünden daha güzelim ve ben güzel olmayı hakediyorum diyeceksiniz. Güzel görünen mankenlerin o güzellik için neleri feda ettiğinin farkında olarak bizler de azıcık ta olsa fedakarlık yapacağız. Bunun başka yolu yok. Ya ömür boyu kendine ve vücuduna küskün bireyler olarak hayatımızı sürdüreceğiz ya da buna bir dur diyerek gerekli adımları en kısa sürede atacağız.

Bu konuyu öncelikle güzel olmak için değil sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmek için yapmalıyız.Doğuştan gelmediğine göre bazı alışkanlıklar değiştirilebilir,sadece istemek inanmak ve vazgeçmemek gerekir.

- EN BÜYÜK BAŞARISIZLIK VAZGEÇMEKTİR... EN BÜYÜK BAŞARI İLK ADIMI ATIP DEVAM ETMEKTİR.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Perihan ÇİÇEK, 15 Kasım 1971 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı lisans eğitimini 1995 yılında tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır.  Mezuniyetinin ardından ilk görevine İstanbul Yedikule Ermeni Hastanesi'nde başlamış olan Dyt. Perihan ÇİÇEK, ilk muayenehanesini 2001 yılında Osmanbey'de açmıştır. Bu sürede hastane ve muayenehanesinde çalışmalarına birlikte devam etmiştir. 2007 yılında Bakırköy'de Estetik ve Güzellik Merkezi olarak 2. işyerini açmış olan Dyt. Perihan ÇİÇEK, Osmanbey'deki muayenehanesini de Estetik ve Güzellik Merkezi olarak hastalarının hizmetine sunmuş olup 2009 yılında yine Bakırköy'de Spa&Güzellik salonunu açmıştır.  Dyt. Perihan ÇİÇEK, 12 kişilik uzman kadrosuyla Bakırköy şubesinde Diyet, Güzellik, Estetik ...

Dyt. Perihan Çiçek
Dyt. Perihan Çiçek
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube