Depresyonda yeni tedavi -tms

Depresyonda yeni tedavi -tms

Son yıllarda bilim adamları, düzensiz beyin fonksiyonlarını normalleştirecek ve aynen bir bilgisayar gibi resetleyerek, duygu, düşünce, hareket ve hafıza gibi bir çok beyin fonksiyonunu normal hale getirecek bir tedavi uygulaması (TMS) geliştirmişlerdir.

TMS ile beyine şok manyetik uyarılar gönderilerek, beyinin hastalanmadan önceki sağlam durumuna dönmesi amaçlanmaktadır.

Beyinde milyarlarca hücre vardır ve her hücre bir bilgisayar gibi, birbirleri ile karmaşık bir iletişim ağı ile haberleşmektedir. Bu hücreler (bilgisayarlar) arası iletişim ve yorumlar henüz tam olarak çözülemeyen mikro molekuler biyolojik ajanlarla gerçekleşmektedir. Hücreler arasında ki mikromolekuler dengesizlikler depresyon, obsesyon ve panik ataktan tutunda Parkinson ve baş ağrısına kadar bir çok nöropsikiyatrik hastalıklara neden olmaktadır.

TMS vurumları, elektromıknatısların ürettiği manyetik darbeler neticesinde aynen bir ses ekosu misali hücreleri başdan başa resetleyerek, molekuler dengesizliği ortadan kaldırıp, hastalıkları düzeltmektedir. Korteksin yargılama, düşünme, karar verme ve planlama işlemlerinde etkili bölgeleri ile limbik sistemin duygular ağırlıklı bölgelerini birbirine bağlayan zincirlerin düzenli çalışması hayatın ahengi için şarttır.

Depresyon, panik atak, OKB, ve bipolar bozukluk durumlarında bu zincirlerdeki ahenksizlik söz konusudur. Tıpki bir bilgisayar ağının resetlenmesi ya da formatlanması(yeniden yapılanması) gibi etki gösteren manyetik darbe uyarımları, bu bölgelerdeki akımları yeniden yapılandırabilmektedir.

Neticede TMS, sadece depresyon değil, panik atak, obsesif kompulsif bozukluk (takıntı hastalığı) ve bipolar bozukluk gibi hastalıklarında tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır. Özellikle ilaçlara cevap vermeyen, ya da tam düzelmeyen depresyon ve panik atak hastalarına, TMS yi şiddetle önermekteyiz. Liteatürde ilaçlara dirençli bir çok hastanın, TMS ile düzeldiğine dair sayısız örnek vardır.

Ayrıca hamile olan ya da emzirme döneminde olup ilaç kullanması sakıncalı olan bayan hastaların güvenle kullanabileceği bir tedavi yöntemidir. Amerikan ilaç ve gıda dairesi (FDA) depresyon ve benzeri durumlarda TMS’nin güvenle kullanılmasına onay vermiştir.

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Mehmet Yavuz

Etiketler
Tms
Uzm. Dr. Mehmet Yavuz
Uzm. Dr. Mehmet Yavuz
İstanbul - Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)
Facebook Twitter Instagram Youtube