Değişime ve gelişime engel olan görünmez etkenler

Değişime ve gelişime engel olan görünmez etkenler

Hayatta kendimize sürekli yeni hedefler koyarız. İyi bir işe girmek, spora başlamak, kitap okumak, kendimizi geliştirmek, yeni bir dil öğrenmek ve aklımıza bile gelmeyen hiç gerçekleşmemiş daha birçoğu.  Bu hedeflere engel olan herhangi bir şey olmasa da bir yerden başlamak her zaman kolay olmuyor, değişim getiremiyor ve ilerleme kaydedemiyoruz. Bu değişime engel olan ise birçok etmen var. İşte bunlardan bazıları;

1) Karamsarlık

Değişime engel olan düşüncelerden biri karamsarlıktır. Zihninizde dönüp duran ve bir şeylerin asla değişmeyeceğine dair düşünceler sizi karamsarlığa iter. Hayat her zaman istediğimiz şekilde ilerlemez, her zaman inişler ve çıkışlar vardır fakat bu inişleri gözünüzde büyütüp sonsuza kadar hiç değişmeyeceğine dair olumsuzluğa yoğunlaşmak sizi çıkışa götürecek olan inanç ve motivasyonunuzu kırar. Değişimi ve başarıyı getirmenin en büyük etkenlerinden biri karamsarlığa kapılmayıp yaşanan başarısızlıklardan ders almak, bunun kalıcı olmadığını bilmek ve çabalamaya devam etmektir.

2) Sabırsızlık

Bir başka etken ise sabırsızlık. Bazen bir şeyler hemen istediğimiz zaman olsun isteriz ama her şeyin gerçekleşmesi için doğru zaman vardır ve ona ulaşmak sabır gerektirir. Sabırlı olmak aslında bir bakıma da olgun bir biliş halidir ve istediğiniz bir şey olmuyorsa ya daha iyisi olacağı için ya da olmaması gerektiği içindir. Öfkeye kapılıp bir şeylerin olmamasından dolayı şikayet etmek, sabır göstermemekle sadece kendinize engel olursunuz. Kendinize ve hayatınızın zamanına güvenip sabır göstermek size değişimi getirecektir.

3) Şefkatsizlik

 Bazen başkalarına karşı nazik olmaya çalışırız, eleştiri yaparken karşımızdaki insanı kırmaktan çekiniriz ama bu şefkati en çok kendimizden sakınırız. En çok kendimize acımasız ve cezalandırıcı oluruz. Kendinize  karşı şefkatli olmamak, acımasız bir şekilde eleştirmek değişim ve gelişiminizi engeller. Eleştiri yapıcı olduğu zaman sizi geliştirir. Kendinize karşı şefkatli olun, kendinizi eleştirirken acımasız olmayın. 

4) Kıyaslamak

Son olarak ise kendinizi başkalarıyla kıyaslamak ilerleme ve gelişimin önündeki en büyük engellerden bir diğeridir. Hayatta her zaman sizden iyi ve kötü durumda olan insanlar olacaktır. Şunu unutmamak gerekir ki herkesin zamanı farklıdır. Aynı yaşta, belki de aynı durumlar içerisinde olduğunuz insanlarla bile aynı seviyede olamazsınız, kendinizi sizden iyi insanlarla kıyaslayıp kötü hissetmek de kötü olanlarla kıyaslayıp iyi hissetmek de gerçekçi bir yorum değildir. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan çok bir önceki sizle kıyaslamak ilerleme yolunda önünüzü açar.

Bu makale 5 Kasım 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünde eğitimini tamamladıktan sonra Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programına kabul edilmiştir. Yüksek lisans eğitimi sırasında Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yatılı psikiyatri servisinde ve NPİstanbul Beyin Hastanesi’nde stajlarını tamamlamıştır. İlçe Sağlık Hizmetleri Müdürlüğü ve Üsküdar Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Birimi bünyesinde ergen ve yetişkin danışanlarla çalışmıştır. Şu an kurucusu olduğu Uma Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nde danışanlarını görmekte ve online psikolojik danışmanlık hizmeti de vermektedir. Seanslarını İngilizce veya Türkçe gerçekleştirmektedir. Ağırlıklı olarak Şema Terapi ve EMDR yaklaşımını benimseyen Varol, çalışmalarında problemin yapısına göre Bilişsel Davranışçı Terapi, Çözüm Odaklı Terapi ve Kişilera ...

Etiketler
Karamsarlık
Uzm. Kl. Psk. Cansu Varol
Uzm. Kl. Psk. Cansu Varol
İstanbul - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube