Akciğer kanseri, kansere bağlı ölümlerin en sık nedenidir. En etkili tedavi yöntemi ise ameliyat ile kanser dokusunun vücuttan tamamen çıkarılmasıdır. Ameliyat her hastaya uygulanamamaktadır. Örneğin akciğer tümörü vücudun diğer bölgelerine sıçramışsa (metastaz) cerrahinin faydası çok sınırlı olmaktadır. Maalesef, çoğu vakalarımız bu şekildedir.

Akciğer kanseri nedeniyle müracaat eden hastalarda öncelikle ameliyata uygun olup olmadığı araştırılmaktadır. Bir dizi tetkikler istenir. Elde edilen sonuçlarına göre karar verilir. Örneğin; hastalarımız ameliyat için uygun olduğunu gösteren bazı bulgular;

(1) kanserin tek akciğerle sınırlı olması

(2) hastalığın uzak lenf nodlarına, karşı akciğer, kalbe, büyük damarlara, yemek borusuna yayılmamış olması

(3) kanser hücrelerinin beyin, karaciğer, kemik, böbrek üstü bezleri gibi herhangi bir uzak organa sıçramaması.

Sonuç olarak akciğer kanserinde en etkili tedavi yöntemi cerrahi tedavidir.

Akciğer kanseri erken evrede tespit edilirse Covid 19 riskine rağmen ameliyat yapılmalı mıdır?

Bu soru hem hasta ve hem de yakınları tarafından sorulmaktadır. Kanser, cerrahi için uygun olduğu erken evrede ameliyat yapılmaz ise hasta, etkili bir tedavi şansını yitirilmektedir. Erken evre akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olan hastalarımızda büyük oranda tam şifa sağlanmaktadır.

Özet olarak; Covid 19 pandemisinden dolayı ameliyatı ertelemek hastanın en etkili tedavi seçeceğini olan ameliyat şansını dolayısı ile tam şifa sağlama şansını kaybetmesine sebep olabilir.


İstanbul Göğüs Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!