Çocuklarda büyümek

Çocuklarda büyümek

          Çocuklarımız her geçen gün fiziksel ve zihinsel değişim süreçlerinden geçerek büyür ve gelişirler. Yani çocuğumuzun beden ölçüleri artar, hücrelerinin yapıları ve işlevleri gelişir, motor ve bilişsel yetenekleri, duygusal ve sosyal davranışları şekillenir ve hayatlarının sonuna kadar devam edecek alışkanlıklar edinirler.

         Büyümek kısacası onlar için kolay bir iş değildir. Boylarının uzaması, koşup oynamaları, algılamaları, vücutlarının tam olarak gelişmesi için enerjiye ve diğer besin öğelerine ihtiyaçları vardır. Bu besin öğeleri aslında ebeveynlerinin ihtiyaç duyduğu besin öğelerinin aynıdır, yalnızca miktarları farklıdır.

         Besin piramidi göz önüne alınarak besin çeşitliğini artırmak enerji sağlamanın yanında, çocukların ihtiyaç duydukları protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineralleri de almalarını sağlar.

         Çocuklar için sağlıklı bir yeme planı yeterli, dengeli ve her besin grubundan aşırıya kaçmayacak şekilde tüketim tarzını içermelidir.

         Besin gruplarına kısaca bir göz gezdirirsek;

·         Süt, peynir ve yoğurt, çocukların güçlü diş ve kemik yapılarının oluşmasını, boylarının uzamasını sağlayan protein, kalsiyum ve D vitaminine sahiptir. (2-3 porsiyon)

·         Et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagil güçlü bedenler, sağlıklı kan için gerekli olan protein, B vitaminleri ve demir içerir. (2-3 porsiyon)

·         Taze sebze ve meyveler,  kompleks karbonhidrat ve posa; çocukları hastalıklara karşı koruyan C vitamini; çocukların cilt, göz ve diş eti sağlığı için gerekli olan A vitamini ile potasyum, B vitamini, kalsiyum ve diğer mineralleri de içerir. ( 3-6 porsiyon)

·         Ekmek, tahıl ve makarna B vitamini, demir, mineral ve posa içerir. Bunlar ayrıca iyi bir kompleks karbonhidrat kaynağı olup, çocukların aktiviteleri ve büyüme gelişmeleri için gerekli enerji kaynağıdır. ( 6- 9 porsiyon)

Karbonhidrat: vücudun temel yakıtıdır. Yeterli alınmadığında konsantrasyon kaybına yol açar.Sebze,meyve ,ekmek,makarna ,kurubaklagiller karbonhidrat oranı yüksek besinlerdir.
Protein: yeni doku yapımı, doku tamiri ve büyüme ve gelişmenin devamı için gereklidir. Hayvansal gıdalar et, tavuk, balık, yumurta, peynir, süt ve ürünleri protein açısından zengin kaynaklardır.
Yağlar: vücudun enerji ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur, yağda eriyen vitaminlerin kullanımını sağlar.Bitkisel ve hayvansal tüm yağlar ve kuruyemişlerin yağ oranı yüksektir.

Demir: Bağışıklık ve beyin gelişimi için önemlidir. Yetersizliğinde kansızlık, baş dönmesi, iştahsızlık ve sindirim sistemi bozuklukları görülebilir. Et, yumurta, tavuk , balık demir açısından zengin besinlerdir.

Kalsiyum: kemik ve diş sağlığı için gereklidir. Süt ve ürünleri kalsiyum açısından zengin besinlerdir.

B 12 vitamini, folik asit: hayvansal kaynaklı besinlerde et,tavuk, balık, yumurtada bulunur..B12 vitamini ve folik asit eksiklikleri unutkanlık, dikkat dağınıklığı, uyumsuzluk ve anemiye yol açar.

Tiamin( B1 ),Riboflavin( B2), niasin ( B3): eksikliğinde sinir ve sindirim sistemi bozukluklarindan görme bozukluklarına, iştah azalması ve yorgunluktan denge kaybına kadar çok sayıda rahatsızlık görülebilir.

Çinko: tat almada, bağışıklık sisteminde, çocukların büyüme ve gelişmesinde, erkek çocukların cinsel gelişiminde önemli rol oynar.Yetersizliğin de yaraların geç iyileşmesi, deri ve göz hastalıkları , geç büyüme gibi birçok rahatsızlık görülebilir.

Bu makale 19 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Canan Aksoy

Dyt. Canan Aksoy
Dyt. Canan Aksoy
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube