Daha çok ilerleyen yaşlarda omurga bölgesinde eğrilik görüldüğü düşünülür. Ancak gelişim çağındaki çocuklarda da okul hayatında kullandıkları ağır çantalar nedeniyle rahatsızlık ortaya çıkabilir.

Fazla ağırlığa sahip olan sırt çantalarının çocukların omurgasına zarar verebileceği unutulmamalı. Bu nedenle okul çantası öğrencinin sırtında ve omurgasında ağrıya neden olmayacak ağırlıkta olmalı. Çünkü ağır çantalar duruş bozukluğuna ve buna bağlı olarak da omurga yapısının bozulmasına neden oluyor.

Nefes almada sıkıntıya yol açabilir

Çocukların kemikleri oldukça narindir. Bu nedenle aşırı yüklenme omurgaya zarar verebilir. Sağlık problemlerinin ortaya çıkmaması adına çantanın uzun süre taşınmaması gerekiyor. Omurgada meydana gelen eğrilik, akciğer kapasitesinin azalmasına neden olur ve kişi buna bağlı olarak nefes almada sıkıntı yaşayabilir.

Öğrencinin taşıyacağı sırt çantasının ağırlığı, vücut ağırlığının yüzde 15’inden fazla olmamalıdır. Çünkü ilerleyen zamanla birlikte omurga eğriliği, çocuğun kambur durmasına da neden olacaktır. Ayrıca küçük yaşlarda sürekli ağır çanta taşımak zorunda kalan çocuğun, ilerleyen yıllarda kronikleşen kemik ağrısı ve şekil bozuklukları ile karşılaşma olasılığı oldukça yüksektir.

Diğer yandan okul çağındaki çocukların birçoğunda bel ağrısı şikayeti de görülebilir. Gelişim çağındaki çocuklar için uygun olmayan çanta seçimi ilerleyen yaşlarda kalıcı sağlık problemlerine yol açacaktır.

Ebeveynler dikkat etmeli

Kısacası fazla ağır çanta sırt ve bel ağrısı, yürüyüş bozukluğu, kambur olma durumu gibi birtakım olumsuzluklara yol açabilir. Ebeveynler bu konuya dikkat etmeli. Unutulmamalı ki, omurga sağlığı büyük önem taşıyor. Omurganın korunması özellikle beden dengesi açısından oldukça önemli. Bu nedenle askıları geniş şekilde doğru konumlandırılmış, sert olmayan çantalar tercih edilmeli. Ayrıca çocuklar askıyı tek taraflı değil, iki askıyı da takarak kullanmalı.

Herkese sağlıklı haftalar,


Bursa Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!