Ailelerin buluğ çağına gelmiş çocukları için en sık endişe kaynağı dik durmamalarıdır. Bir anda boy atan çocuklar gelişimleri ile annelerinin ve babalarının dikkatini çeker. Özellikle bilgisayar başında çok zaman geçiren çocuklar ikazlara rağmen zamanla öne eğik durmaya iyice alışırlar. Bu omurga gelişimlerini kötü yönde etkiler. Spor yapmamak, ekran karşısında hareketsiz oturmak, sağlam omurga yapısının düşmanıdır.

Scheurmann kifoz denilen kamburluk hastalığı ise tedavi gerektiren ciddi bir hastalıktır. Daha çok erkek çocuklar etkilenir. Etkilenen çocukların boyunları ileriye doğru uzanmış karekteristik görünümleri vardır. Çocuk dik durmaya çalıştıkça sırtı ağrır. Ağır çanta taşıma, bilgisayar ekranı karşısında uzun süre oturma ağrıyı arttırır. Bir değişik formu ağır spor yapan çocuklarda görülür. Ayakta fazla durunca sırt ağrısı, bel ağrısından kıpırdayamama gibi şikayetlere yol açar. Şüphelenilen çocukların tüm omurga röntgenlerinin çekilmesi gerekir.

Postürel kifoz yani duruş bozukluğuna bağlı kifoz egzersiz, pilates, yoga, yüzme, barfiks gibi spor aktiviteleri ile düzelirken Scheurmann kifoz korseye yada cerrahiye ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuzun gelişiminden endişe duyuyorsanız öncelikle spora yönlendirin. Uyarılara rağmen dik duramayan, duruş bozukluğu olan çocukların omurga cerrahisi yapılan merkezlerde kontrolü gereklidir.


İstanbul Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!