Kök hücrelerin ortopedik spor cerrahisinde olası kullanım alanları ve yararı hayal bile edilemez ölçüdedir. Kök hücre gibi hücre bazlı uygulamaların gelişmesi sayesinde gelecekte belki de bir çok cerrahi yöntem terk edilecek ve patolojiler bu şekilde tedavi edilecek. Son yıllarda teknolojik gelişmeler sayesinde artık bir çok doktor hastalığın belirtilerini tedavi etmektense moleküler düzeyde hastalığa sebep olan problemi anlayıp patolojiyi ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

Kök hücreler üzerine giderek artan merak, popüler mecralarda abartılı ve gerçek dışı bilgilerin verilmesi, bu konuda yetkinliği olmayan kişilerce uygulamalar yapılması, güvenlik standartları ve etik sebeplerle kök hücre tedavisi bütün dünyada ve ülkemizde istenilen şekilde doğru ve yaygın bir kullanım alanı bulamamıştır. Bir diğer problem de kök hücre uygulamaları ile ilgili ideal doz, zaman ve sıklık konusunda hala daha bir görüş birliği elde edilememesidir.

Bütün bu engellere rağmen ortopedide ve spor yaralanmalarında kök hücre uygulamaları hızla artmaktadır. Özellikle iskelet sistemini ilgilendiren her tür problemde kök hücre ciddi bir yarar vaadetmektedir. Halen daha bir çok alanda (menisküs yırtıkları, kıkırdak hasarları, çapraz bağ tamirleri, bağ hasarları) klinik çalışmalar hızla devam etmekte ve hatta bir çok spor cerrahını rutin tedavi protokollerin girmeye başlamış durumdadır.


İzmir Ortopedi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!