Spor yaralanmalarında kök hücre uygulanması

Spor yaralanmalarında kök hücre uygulanması

Kök hücrelerin ortopedik spor cerrahisinde olası kullanım alanları ve yararı hayal bile edilemez ölçüdedir. Kök hücre gibi hücre bazlı uygulamaların gelişmesi sayesinde gelecekte belki de bir çok cerrahi yöntem terk edilecek ve patolojiler bu şekilde tedavi edilecek. Son yıllarda teknolojik gelişmeler sayesinde artık bir çok doktor hastalığın belirtilerini tedavi etmektense moleküler düzeyde hastalığa sebep olan problemi anlayıp patolojiyi ortadan kaldırmaya çalışmaktadır.

Kök hücreler üzerine giderek artan merak, popüler mecralarda abartılı ve gerçek dışı bilgilerin verilmesi, bu konuda yetkinliği olmayan kişilerce uygulamalar yapılması, güvenlik standartları ve etik sebeplerle kök hücre tedavisi bütün dünyada ve ülkemizde istenilen şekilde doğru ve yaygın bir kullanım alanı bulamamıştır. Bir diğer problem de kök hücre uygulamaları ile ilgili ideal doz, zaman ve sıklık konusunda hala daha bir görüş birliği elde edilememesidir.

Bütün bu engellere rağmen ortopedide ve spor yaralanmalarında kök hücre uygulamaları hızla artmaktadır. Özellikle iskelet sistemini ilgilendiren her tür problemde kök hücre ciddi bir yarar vaadetmektedir. Halen daha bir çok alanda (menisküs yırtıkları, kıkırdak hasarları, çapraz bağ tamirleri, bağ hasarları) klinik çalışmalar hızla devam etmekte ve hatta bir çok spor cerrahını rutin tedavi protokollerin girmeye başlamış durumdadır.

Bu makale 16 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Burak Önvural

Op. Dr. Burak ÖNVURAL, lisans öncesi öğrenimlerinin ardından 1999 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 2006 yılında başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, 2007 - 2012 yılları arasında İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olmuştur. 

İzmir Özel Egepol Hastanesi'nde görev yapmış olup mesleki çalışmalarına Özel Muayenehanesi'nde devam etmektedir.

Etiketler
Prp tedavisi
Op. Dr. Burak Önvural
Op. Dr. Burak Önvural
İzmir - Ortopedi ve Travmatoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube