Cildiniz sonbahar mevsimine hazır mı?

Cildiniz sonbahar mevsimine hazır mı?

Mevsim değişikliği aynı zamanda ciltte de bir takım değişikliklere neden olur. Özellikle yaz mevsiminden sonbahara geçerken bu değişiklikler göze çarpar. 

Yaz aylarında cilt kuru kalmakta ve güneş ışınlarından dolayı yıpranır. bu da kişinin olduğundan daha yaşlı ve asık yüzl görünmesine yol açar. Ayrıca bu mevsimde yüzdeki çizgiler daha da belirgin hale gelir. Bu nedenle sonbahar mevsiminde cildin yenilenme ihtiyacı-nı karşılamak gerekir. Bu mevsimde cildin nem dengesini sağlamak son derece özemlidir. Bu nedenle sonbahar mevsimi kışın soğuk havalarına karşı bir hazırlık dönemidir.

KİMYASAL PEELİNG

Kimyasal peeling, derinin canlanması, gençleşmesi ve görünüşünün iyileşmesi için büyük bir avantaj sağlar. Kimyasal Peeling ile cildin çeşitli tabakaları soyulmaktadır ve küçük hasar verilir. Bu hasarlar cildin yenilenmesini harekete geçirir. Bu yöntem ile güneş ışığının neden olduğu lekeler, çiller ve renk değişimleri giderilir. Alttan gelen yeni ve sağlıklı cilt hem daha düzgün hem de daha homojen yapıya sahiptir.

Peeling sadece yüz bölgesinde değil aynı zamanda boyun, göğüs, el ve kollarda da uygulanabilir. İşlem sonrasında kişiler gündelik hayata kaldıkları yerden devam edebilir. Ancak cildin aşırı yıprandığı durumlarda birkaç seans gerekebilir.

KÖK HÜCRE UYGULAMASI

Sonbahar mevsimine girerken cildin yenilenmesini sağlamak son derece önemlidir. Son yıllarda çokça tercih edilen kök hücre uygulamaları bu konuda önemli gelişme sağlar. Kök hücrelerin en önemli özelliği bulunduğu bölgedeki hücrelere dönüşebilmesidir. Ayrıca yüksek çoğalma kapasitesine sayesinde hızlı bir yenilenme elde edilir.

Kulak arkasında yer alan deriden elde edilen kök hücreler cildin yıprandığı bölgelere uygulanır. Kök hücre uygulamasıyla meydana gelen çizgiler ve sarkmalar da ortadan kalkar. Kök hücre uygulamasında kullanılan içerik kişinin kendi vücudundan alınarak yapıldığı için herhangi şekilde alerjiye neden olmaz.

Peeling uygulamasında olduğu gibi kök hücre uygulamasında da herhangi bir iyileşme süreci bulunmamamktadır ve işlemden sonra gündelik hayata devam edilebilir.

Bu makale 17 Eylül 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Uzm. Dr. Nur Topcu

Uzm.Dr. Nur TOPCU, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Acil Servis Uzmanı olmuştur.

Uzm.Dr. Nur TOPCU, İstanbul Kadıköy'de sahibi olduğu bulunan LİFEZONE kliniğinde hastalarına hizmet vermektedir.

Etiketler
Kök hücre uygulaması
Uzm. Dr. Nur Topcu
Uzm. Dr. Nur Topcu
İstanbul - Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp
Facebook Twitter Instagram Youtube