Her geçen gün diyetler değişmekte ve her dönem bazı moda diyetler gündeme gelmektedir. Bu kadar çok diyet listenin oluşmasının bir nedeni de aslında kişilerin ilk zamanlar çok güzel kilo vermeleri sonralarında bir duraklama dönemine girip akabinde diyet yaparken ya da diyete ara verdikleri dönemde tekrar geriye daha fazla kilo almalarıdır.

Diyet yaparken yapılan en büyük hata az besin alarak vücudu yoksun bırakmaktır. Siz eğer vücuda az besin verirseniz oda bunu tedbir için saklar. Bu durum metabolizmayı yavaşlatır. Bir süre sonra kilo vermeniz de durur. Çünkü vücut aslında o az besini hayatsal faaliyetlerini sürdürmek için yağa dönüştürerek depolar, kilo verememeye başladığınızı fark edersiniz. Sonuçta diyeti bırakır ve tekrar yemeğe başlarsanız.

Bu nedenle obezitenin tedavisinde internet veya basında yer alan mucize diyetler ile değil. Diyetisyen yardımı alarak, sağlıklı beslenmeyi öğrenme ve sürdürmeye yönelik diyet programları uygulanmalıdır.

Bu şekilde sonuç alınamıyorsa genel vücut sağlığı obezite cerrahisine uygun hastalarda kişiye uygun yöntem seçilip cerrahi tedavi uygulanabilir. Unutulmaması gereken cerrahi tedaviden sonrada diyetisyen desteği alınması gerektiğidir.


Kırklareli Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!