Bulumia ve anorexia nervosa
Bulumia ve anorexia nervosa

Yemek yedikten sonra suçluluk duygusuna kapılıp, yedikleri yemekleri kusan insanların sayısı az değil. Bünye devamlı olarak yemekleri kusmaya alıştığı zaman "Bulumia yada prenses hastalığı" olarak adlandırılan hastalık ortaya çıkar. Besinler mideye alındıktan sonra sindirilmesine ve bağırsaklara gitmesine izin verilmeden midedeyken kusmayla dışarı atılır. Bu da mide-bağırsak sisteminin bütün dengelerini bozar.Midede sindirim olmadığı için mide hiçbir besini kabul etmemeye başlar ve bu sefer kusmalar kendiliğinden gerçekleşir. Bu durum sıvı dahil her tür gıdalar için geçerli. Mide hiçbir şey kabul etmediği için kişi isteği dışında günden güne daha çok zayıflamaya başlar. Üstelik bunun yanı sıra başka rahatsızlıklar da ortaya çıkar.Vücudun enerji ihtiyacını karşılamak için gereksinim duyduğu gıdaları alamaması, sinir sisteminden organlara kadar tüm vücudun dengesini bozar. Ve bu da çok çeşitli hastalıklara sebebiyet verir. Bulumianın dışında "Anorexia nervosa" denilen bu tarz başka bir hastalık daha var. Bu iki hastalık arasındaki en büyük fark şu: Bulumialar yemek yedikten sonra pişmanlık duyarak yediklerini çıkarırlar. Sonra tekrar yemek yerler ve bu bir kısır döngü şeklinde devam eder. Anorexialarda ise daha ağır bir semptom vardır:Onlar hiçbir şey yemezler. Bulumialılara oranla onları tedavi etmek çok daha zordur. Anorexia nervosa hastaları kendilerini olduklarından hep daha kilolu görürler. Çünkü onlar bilinçaltında kilolu oldukları fikrini kabullenmişlerdir. Bir süre sonra da dengesiz bir şekilde zayıflamaya başlayarak, ideal kilolarının oldukça altına düşerler. Anorexiaların tedavisi zor olduğu için ne tek başına bir diyetisyen ne de tek başına bir doktor bunun üstesinden gelebilir.Bu hastalık mutlaka uzman bir ekip tarafından tedavi edilmelidir. Özellikle de bir psikiyatristin durumu kontrol altında tutması gerekir.

Hastane ortamında tedavi

Bulumia olsun anorexia nervosa olsun, her ikisinde de tedavi mümkün. Tedavi, kişinin hastalık derecesine göre hastane ortamında gerçekleştirilir.

Midenin tekrardan yemek yeme alışkanlığını kazanabilmesi için hastane ortamı gereklidir. Hastane ortamında uygulanmayan bir tedavi sonrasında, kişinin aynı şeyleri tekrar etme olasılığı yüksektir. Besinleri mideye kabul ettirebilmek için hastaya besinlerin mutlaka ağız yoluyla verilmesi gerekir.Bunun için de ilk başlarda yumuşak ve asit içeriği az olan besinler tercih edilir. Tedavinin sonunda ise hastalar düzenli beslenme alışkanlıklarını kazanırlar.


İstanbul Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!