Biliyorum İlgi Çekmek İçin yapıyor!

Bu yazımda ilgi çekmeye çalışan çocuklar neden bu yolu tercih edecek eder, biz kızmak yerine ne yapmalıyız konusunu ele aldım.

Biliyorum İlgi Çekmek İçin yapıyor!

İlgi çekme arzusu her canlıda olduğu gibi insanlarda da çok normal bir ihtiyaçken nasıl olmuş da en küçük toplum birimimiz ailelerde ve bir adım dışarısı okul ortamında ilgi isteği ilgi çekme deyimiyle olmaması gereken bir durum haline dönüşmüş, birlikte bakalım.

Anne ve babanın biricik yavrusu çocuk dünyaya geldiğinde 3 yaşına kadar kendi işlerini kendi göremeyen aciz bir varlıkken ilgi çekici pek çok davranışıyla kendine baktırabilir. Büyüdükçe kendi sorumluklarını alması, yaşam becerilerinin gelişmesini bekleriz. Bu aşamada bazı çocuklar  büyümek ve sorumluluk almamak için direnç gösterebilir. Eğer ebeveyn-çocuk bağı anlayış, sabır, güven ve destekleyici bir anlayışla kurulabilmişse kendi başına kalabilme, ayrışabilme, bireyleşebilme yetisine sahip olma yolunda direnç göstermez. Çocuğun ihtiyacını görmeden kendi isteklerine göre davranan ebeveyn çocuklarında ne sorunlar olur? Ebeveyn  aşırı kuralcı, çocuğun ihtiyaçlarının pek de önemli olmadığı, ebeveynlerden birinin ya da ikisinin de kendi meşguliyetleriyle ilgilenmekten çocuğu ihmal etmesinden kaynaklı ayrışma, bireyleşmede sorunlar yaşanması muhtemeldir.

Evde sürekli ağlama, davranışlarıyla aile içindekileri öfkelendirme, bundan zevk alma, sürekli sadece benimle ilgilen diyen bir çocuk ya da ergenin okulda da aynı şekilde öğretmenlerin dikkatini çekecek olumsuz davranışlarda bulunduklarını gözlemleyebiliyoruz.

Riskli aileler dediğimiz ebeveyn vefatı olan, parçalanmış veya boşanmış aile içi şiddet olan, ailede madde kullanan ebeveyn olması, geceleri çalışan, uzun süre eve gelmeden yapılan işlere sahip aile çocukları diğer insanlardan ya kaçınarak, ya alaycı olarak, ya hırsızlık yaparak ya da insanlara zarar vererek benimle ilgilenin çağrısı yapabilir. Böyle zamanlarda bizim yapacağımız bu tür olumsuz davranışlarla karşılaşabiliriz. İlgi çekmek istiyor diye ilgi alakayı kesmek, sen bildiğini yap diyerek terk etmek ya da cezalandırmak yerine yapmamız gerekenler şunlardır:

1- Çocuğunuz ilgi çekmek istiyorsa çocuğunuzun daha çok ilgi ihtiyacı olduğunu anlamamız uygun olur..

2- Anladığımız kadarıyla istediği ilgiyi çocuğa ya da ergene göstermemiz gerekiyor.

3- Neye ihtiyacı olduğunu konuşarak öğrenmek ve sonrasında yapılıp yapılamayacakları da iletişim kurarak açıklamak yerinde olabilir.

4- Öğretmenlerin de aynı şekilde çocuğun ihtiyacı olan şeyle ilgili velisiyle iletişim halinde olması çocuğa sağlayamadığı güveni sağlama fırsatı sağlayabilir.

5- İlgi çekmek isteyen çocukla ilgilenince alışır, şımarır, kendini bilmez diye korkmayın.İlgi isteyen çocukla ilgilendikçe ufak ufak sınırları da göstererek kurallar oluşturulabilir. Bunu kendilerinin istediğinden de emin olabilirsiniz.

6- Çok ilgi isteyen kişiler kişilik bozukluğu olur diye düşünmek yerine şu anda böyle bir ihtiyaç var, bu ihtiyaç giderildiği takdirde sorunumuz da düzelecek daha dengeli ve sağlıklı ilişkiler kuracağız diye düşünebilirsiniz.

7- Neyi nasıl yaparız diye düşünyorsanız çekinmeden yardım isteyin, özellikle çocuk ve ergenler yetişkinlik dönemine göre daha hızlı terapi olabiliyorlar. Bu yüzden zamanı çok geçirmeden destek almaya başlarsanız problemlerinizi kısa zamanda çözüme kavuşturabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler,

Dengeli ve sağlıklı günler dilerim...

 

Bu makale 14 Ocak 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Dan. Serap Altıntaş Psikoloji

Yazar toplam 6 makale yazdı.

Etiketler
Psikoterapi
Psk. Dan. Serap Altıntaş
Psk. Dan. Serap Altıntaş
İstanbul - Psikoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube