Benler deride bulunan, cilt hizasında ya da ciltten kabarık olabilen, koyu renkli lekelerdir. Çeşitli şekil ve boyutlarda ve vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilirler. Bazıları doğum anında mevcuttur, ama pek çoğu sonradan oluşur ve zaman içersinde büyüme eğilimi gösterir. Sıklıkla iyi karakterde olmalarına karşın, bazen ihmal edildiklerinde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilirler.

Benlerinizi aldırmayı düşünüyorsanız öncelikle bir cildiye uzmanından görüş almanız ve mevcut lezyonun herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını öğrenmeniz önerilir. Daha sonra cerrahi işlem seçenekleriniz için bir plastik cerraha başvurabilirsiniz. Sonbahar ve kış ayları bu işlemler için en uygun aylardır. Benlerin çoğunluğu iyi huyludur, ancak riski tamamen ortadan kaldırmak için, çıkarılan benlerin patolojik incelemeye gönderilmesi önem taşır.

İşlem nasıl yapılır?

Ben alınacak bölge antiseptik solusyonla temizlendikten sonra, lokal anestezik maddeler ile uyuşturulur. Deri ile aynı hizadaki yüzeyel benler traşlama yöntemi ya da lazer ile alınabilir, ancak bu yöntemde işlem çok yüzeyel kaldığı için, deri altında beni oluşturan hücreler tamamen çıkarılamayabilir ve bu da benin aynı yerde tekrar oluşmasına neden olabilir.

Ben tedavisinde en güvenilir yöntem cerrahi olarak benin kesilip çıkarılması ve bölgenin uygun şekilde dikilmesidir. Bu şekilde çıkarılan doku zarar görmeden patolojik incelemeye gönderilebilir. Doğal yüz çizgilerine göre ayarlanarak yapılan kesilerde, iyileşme sonrası çok belirgin bir iz kalmaz. İşlem süresi ortalama yarım saat kadardır.

İşlem sonrasında belirgin bir ağrı beklenmez, ancak bir rahatsızlık hissi oluşursa önceden belirlenmiş olan basit ağrı kesiciler ile sorun giderilebilir. Yaranın boyutuna göre 24-48 saat operasyon alanı bandaj ile kapatılır ve sonrasında 1 hafta boyunca bölgeye antibiyotikli krem uygulaması önerilir.

Birinci haftanın sonunda dikişler alınır, oluşacak olan kızrıklıklar ise 2-4 hafta içinde kendiliğinden geçer. Mevcut yara izi bazı iz giderici kremlerin kullanımı ile desteklenebilir. Zaman içersinde operasyona ait iz dokusu belli belirsiz bir görünüme kavuşur.

Benlerin tehlike sinyali veren belirtileri

Ben aniden büyümeye başladıysa

Sınırları düzensizleşip şekli bozulduysa

Rengi koyulaşıp mor-siyaha dönmeye başladıysa

Yanma, kaşıntı, kanama gibi bulgular eşlik ediyorsa hemen bir doktora başvurmanız gerekir.

Sık sorulan sorular

Ben aldırmanın bir tehlikesi var mıdır?

Mevcut benin cerrahi olarak çıkarılması olumsuz bir şeye neden olmaz. Yani ben cerrahi olarak çıkarıldığında kansere dönüşmez. Mevcut lezyon başlangıçtan itibaren kötü huylu olabilir, ki bu durumda benin çıkarılması aynı şekilde tedavinin de en baştan yapılmış olması anlamına gelir. Genellikle iyi ve kötü benler ilk görüşte anlaşılabilir, ancak herhangi bir şüphe bırakmamak için çıkarılan her benin patolojik tanısının yapılması gerekir.

Ameliyat iz bırakır mı?

Teorik olarak zedelenen her vücut bölgesinde az ya da çok iz kalmaktadır. Cerrahi planlanırken, vücut çizgilerine uygun bir planlama yapılır. Dolayısıyla iyileşme sonrası iz oluşum riski minimal olur. Ayrıca kullanılan iz kremleri ile de iz belli belirsiz bir şekilde iyileşir.

Ameliyat sonrası ben tekrar oluşur mu?

Cerrahi olarak yapılan ben tedavilerinde, derinin altında beni oluşturan hücre grupları tamamen çıkarıldıkları için benin aynı yerde tekrar oluşması mümkün değildir. Traşlama ya da lazer ile yapılan tedavilerde ise, işlem yeterince derine inmediği için, zeminde arda kalan hücrelerden benler tekrar büyüyebilmektedir.


Yalova Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!