Özgüven toplumda sizi her zaman ön sıralara yerleştirir. Kendine güvenen insanlar duruşlarıyla dikkat çeker ve saygı görür. Fakat önemli bir kilit nokta vardır ki kendimize güvenirken alçakgönüllülüğü bırakmamak!!!

Bir işte uzmanlaşabiliriz, pek çok sorununun üstesinden kolayca gelebiliriz, harika bir eş, mükemmel ebeveynler, iyi evlatlar olabiliriz. Fakat bunların hiçbiri insanı mütevazılıktan uzaklaştırmamalıdır. Başarı alçakgönüllülükle süslendiğinde güzeldir. Çok başarılı ama kibirli bir insan düşleyelim. Bu durum o insanı bizim için antipatik hale getirir ve zamanla yalnızlaşmasına neden olur.

Bazen hiç farkında olmadan kendimize duyduğumuz güveni çevremize yansıtırken onların bizi yanlış anlamasına da neden olabiliriz.

Eğer çevrenizdeki arkadaş sayısının azlığından şikayetçiyseniz, etrafınızdan "Kendini çok beğeniyorsun." vb geribildirimler alıyorsanız, insanların sizi normalden daha sert şekilde eleştirdiğini düşünüyorsanız, iş yerinde meslektaşlarınız tarafından dışlandığınızı hissediyorsanız hal ve tutumlarınızı gözden geçirmeyi deneyebilirsiniz.

"Ben kendime çok güveniyorum!" derken "mütavazılık" tan uzaklaşan insanlar - başarı mütevazılıkla süslendiğinde güzeldir


İstanbul Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!