Bebekten sonra ilişkiler
Bebekten sonra ilişkiler

Bebekten sonra eşlerde ve ilişkide değişimler kaçınılmaz oluyor. Yapılan araştırmalar ilk yıl eşler arasında çatışmaların ve yaşanan stresin arttığını; cinsellik ve yakınlığın, sohbet ve iletişimin azaldığını gösteriyor. Bebekle birlikte fiziksel değişimlerin psikolojik etkileri oluyor. Uyku düzeninin bozulması sistemimizi olumsuz etkiliyor.

Doğum Sonrası Depresyon

Hormon değişimleri, uyku düzenindeki bozulmalar, bebek ile ilgili endişeler ve toplumsal sorgulamalar, toplumsal roller sebebi ile ; Yeni Annelerin %85’i, Yeni Babaların %30’unun ‘doğum sonrası depresyonu’ yaşıyor.

DOĞUM SONRASI DEPRESYONU ÖNLEMEK İÇİN

-Eşler deneyimledikleri stresi, zorlandıkları anları birbirleri ile paylaşmaları, bol bol konuşmaları önemli bir koruyucu.

-Eşler birbirlerinden farklı ebeveynlik yapabilirler, bunu kabul edip eşin yardımına izin vermek ve alan açmak gerekiyor ki beraberini dinlenmeler takip edebilsin. Aynı zamanda yakınlardan, akrabalardan, arkadaşlardan yardım istemek ve buna izin vermek de önemli. Bütün her şeyi annenin ya da babanın yapmaya çalışması fiziksel ve psikolojik yorgunluğu beraberinden getiriyor. DİKKAT! ‘Adanmışlık Hali’i uzun vadede hem eşlerin arasındaki ilişkiyi hem de çocukla kurulan ilişkiyi olumsuz etkiliyor

-Eşlerin baş başa anları planlamaları, bu anları yaşayamasalar bile duyguları konuşmaları yakınlığın yeniden artmasına destek oluyor. (ne hissediyoruz, yapamasak bile ne hissediyorum?)

-Ebeveyn olmaya dair her eşin farklı bir hayali, farklı beklentisi olabilir. Aynı fikre varma niyetinde olmadan karşılıklı merakla konuşmak ve dinlemek önemli. Çatışmaları çözmekten ziyade yönetmeye odaklanmak ilişkiyi besliyor.

Babalar Daha Çok Dahil Olursa

Bebek bakımına daha çok dahil olan babalar ile yapılan araştırmalar; çocuklarının daha yüksek bilişsel becerilere, ergenlikte daha yüksek yaşam tatminine ve daha az depresyon riskine sahip olduklarını göstermektedir.
Eşlerin; Yakınlıklarını, Arkadaşlıklarını Güçlü Tutmaları
Tartışmaları Etkili Biçimde Yönetmelerini
Ortak Anlam Yaratmanın ve Yaşam Hayallerini Gerçekleştirmelerinin
İlişkiyi beslediği, daha da güçlendirdiği unutulmamalıdır.

KAYNAK: Bebekten Sonra İlişkiler Webinar/ Psikoloji İstanbul


Aydın Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!