Bayramda tartınızı sevindirin

Bayramda tartınızı sevindirin

 Ramazan Bayramı bir aylık oruç süresinin sonuna denk geldiği için ayrıca dikkat edilmesi gereken günlerdir, porsiyon miktarları başta olmak üzere öğün saatleri büyük ölçüde değişir. Eğer uyguladığımız bir zayıflama diyeti varsa bayram günlerini birer kaçamak olarak görmemeliyiz.

Metabolizma alıştığı düzenin tam aksine adapte olurken kilo almaya çok daha yatkın hale gelir. Bir ay boyunca verdiğiniz kiloları üç günde alabilirsiniz. Diyetimizi değişen öğün saatlerine uyarak toplam kalori miktarına sadık kalacak şekilde devam ettirmeliyiz. Özellikle sık bir şekilde tatlı tüketiminin artacağı bayramda dikkat edilmediği zaman kilo almak kaçınılmazdır. Yapılan ziyaretlerle birlikte sunulan ikramlar kişiyi en çok zorlayan konudur. Bu konuda kararlı olmalı ve porsiyon miktarına özellikle dikkat etmelisiniz. Gün içinde yapılacak olan sabah ve öğlen öğünlerine ek olarak ikramları geri çevirmek yerine porsiyonları yarıya düşürmekte fayda var.  

Şeker hastaları, hipoglisemisi veya insülin direnci bulunan hastaların bu günlerde çok daha dikkatli olmaları gerekir. Şeker seviyesinin ani düşmesi yükselmesinden çok daha tehlikelidir. Tatlılar bunun en büyük sebepleri arasındadır. Eğer mümkünse sütlü tatlıları tercih etmelisiniz.

Bayram sonrası diyetinizde adaptasyon sorunu yaşamak istemiyor, kilo kontrolünüzü devam ettirmek istiyorsanız bayram süresi boyunca beslenmenize azami özen göstermelisiniz.

 

Bu makale 12 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Mustafa Tilekli

Etiketler
Kilo verme yöntemleri
Dyt. Mustafa Tilekli
Dyt. Mustafa Tilekli
Samsun - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube