Diyette koalisyon şart

Diyette koalisyon şart

Obezite ve kilo problemine  bağlı bir çok hastalığın yıldan yıla artmasının sebepleri arasında insanların çeşitlilikten ve doğaldan uzaklaşan beslenme  alışkanlıkları  bulunmaktadır. Değişen sosyal ortamlar ve kısıtlı zamanların varlığı hareketsiz bir yaşam ve dengesiz beslenmeye davetiye çıkarmıştır.

Özellikle son yıllarda tamamen ticari amaçla piyasaya sürülmüş ve hiçbir bilimsel dayanağı olmayan sağlık açısından oldukça risk taşıyan ürünler insanlar tarafından kolaylıkla alınıp kullanılmaya başlanmıştır. Kısa süreli hızlı kilo kayıplarıyla kişi de birden çok rahatsızlığı da beraberinde getirmiştir.Bu kimi zaman piyasada güvenirliliği tartışılan ürünlerle  kimi zaman da uzun süreli tek tip ve çok düşük bir kalorili beslenme ye başvurarak gerçekleşmiştir. Etrafınıza baktığınızda kilo problemi yaşayan insanların günden güne daha da çok arttığını göreceksiniz. Tek tip beslenerek hızlı kilo kaybetmek bu kadar sağlıklı ve kalıcı olsaydı eminim şu an obeziteyi konuşuyor olmazdık. Doğada yaratılmış ve bize sunulmuş yüzlerce farklı gıda var ve bunların hiç biri önemsiz değildir. Herhangi bir rahatsızlık sebebiyle  bazı besinlerin az tüketilmesi veya hiç tüketilmemesi gerekebilir. Ancak insan vücudu her vitamine minerale belirli ölçüde ihtiyaç duyar. Ne yağ ne karbonhidrat ne de proteinin beslenmeden tamamen çıkarılması doğru değildir. Son yıllarda özellikle bazı gıdalarda yoğun olarak bulunan etken maddelerin preparatları hazırlanıp satışa sunulmuştur. O maddelerin vücutta en etkin şekilde kullanılması ancak o gıdayla birlikte tüketilmesiyle sağlanır. İnternet ortamında ve medyada 
her geçen gün yeni bir diyet akımı ortaya çıkıyor. Hepsi birbirinden farklıymış gibi de dursa aslında mantığı hep aynıdır. Hepsi kaloriyi çok kısıtlayıp ve tek tip bir besin üzerine kurulup kısa sürede kilo kaybı sağladığını idaa etmektedir. Kilo kayıpları yaşatır ancak bu kayıplar kas ve sudan ibarettir.

Unutmayın yağdan kaybetmediğiniz sürece kilo vermiş sayılmaz hatta ilerisi için kilo alma riski taşıyorsunuz demektir.
Sonuç olarak miktarları ve içerikleri kişiye göre özel olmakla birlikte önemsiz hiçbir gıda olmaz. Diyet alternatif üretme ve uygulayabilme sanatıdır. Bunu başarabildiğiniz sürece hem yediklerinizden zevk alıp mutlu olmayı hem de kilonuzu istediğiniz sürece korumayı da başarabileceksiniz.

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Mustafa Tilekli

Etiketler
Besin grupları
Dyt. Mustafa Tilekli
Dyt. Mustafa Tilekli
Samsun - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube