Sünnet olmamış ve olmuş erkek çocuklarda sadece penis başının iltihabına “balanit”denir ve sıklıkla pişiklerle ilgili bir durumdur. Lokal bakım ve topikal kremllerle hızlıca düzelir. Sünnet olmamış çocuklarda sünnet derisin (prepisyum) iltihabına “postit” , ikisinin birlikte görüldüğü duruma ise “balanopostit” denir. Altta yatan nedenler çeşitlidir, ancak genel olarak kötü hijyen ve skonder enfeksiyonlara bağlı bir komplikasyon (irritan nonspesifik balanopostit) olarak meydana gelir.

Öyküde altta yatan nedenler mutlaka araştırılmalıdır:

Sünnet: Sünnetli erkek çocuklar bu hastalığa daha az yakalanırlar.

Hijyen: Kötü genital hijyen nonspesifik balanopostit ile yakından ilişkilidir.

Tahriş ediciler maddeler: Genital bölgenin sabun ve şampuanlarla aşırı temizliği, özellikle atopik dermatitli çocuklarda.

Üretral akıntı varlığı: Balanit ve balanopostitler mutlaka cinsel hastalıklardan, sistemik hastalıklardan ve prekanseröz lezyonlardan ayırtedilmelidir. Bu hastalıklar daha büyük çocuklarda ve erişkinlerde görülüyor olsada her ihtimal gözönünde tutulmalıdır.

Ensık rastlanan şikayetler, genital bölgede ağrı, kaşıntı ve tahriş, peniste akıntı, kasık bölgesinde kırmızı renkte döküntüler ve ağrılı işemedir. Ufak bebeklerde penisteki şişme aşırı ağlamayla kendini gösterebilir. Bunlara ilaveten sünnet olmamış balanopostiti olan erkek çocuklarda penis derisinin geriye tam sıyrılmasını önleyecek derecede bir fimozis olduğu görülmüştür. Balanopostit durumu uzadığı zaman hastalar ve aileler sünnet derisinin skarlaştığını ve görüntüsünün değiştiğini görürler.

Genel bir tedaviyle hastaların büyük çoğunluğu sorunsuz iyileşir. Ancak bazı hastalarda lokal ya da ağzıdan antibiyotik vermek gerekebilir. Ani gelişen idrar yapamama durumunda, uzamış, tedaviye dirençli ve tekrarlayan hastalık ve patolojik fimozis durumunda bir çocuk cerrahı veya çocuk üroloji uzmanı hastayı muayene etmelidir.


İzmir Çocuk Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!