Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

Bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

Tüm Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koranavirüse karşı şimdilik en etkin silahımız sosyal mesafeyi korumak ve maske kullanarak virüsün bulaşmasını engellemeye çalışmaktan geçerken başka bir silahımız ise; olası bulaşıya karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirmekten geçer.

Peki nedir bağışıklık sistemi ve biz bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz ?

Bağışıklık sistemi diğer bir adıyla immün sistem kısaca; canlıların hastalıklara karşı korunmasını sağlayan,patojenleri ( virüsler,bakteriler vb.hastalık yapıcı etkenler) ve tümör hücrelerini tanıyarak onları yok etmeye çalışan işleyişin tümüne denir.

Peki bu hayat kurtarıcı etkiye sahip bağışıklık sistemimizi nasıl güçlendirebiliriz?

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak istiyorsak, düzenli egzersiz yapmalı,kilo kontrolü sağlamalı,alkol ve sigaradan uzak durmalı,stresi mümkün olduğunca en aza indirmeli,uyku düzeni sağlamalı( günlük 7-8 saat ) ,el ve ağız hijyenimize dikkat etmeliyiz.

Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenmek güçlü bir bağışıklık sistemi için en önemli faktörlerden birisidir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek adına birçok kişi vitamin ve mineral desteğine başvurur, besinlerle karşılıyamadığını düşündüğü vitamin ve mineral açığını takviye olarak dışarıdan alır fakat vitaminler ve mineraller asla tek başlarına yeterli olmayacağı gibi gerektiği miktardan fazla alınmaları,böbrek taşı ,karaciğer hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına sebebiyet vermektedir.

Sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmak için vitamin ve mineraller tek başlarına etkin olamazlar düzenli ve dengeli beslenmek ana kuraldır. örneğin düşük proteinli beslenmek vücudumuzu enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır güçlü bir bağışıklık sistemi için protein-karbonhidrat-yağ dengesininde sağlanması şarttır. Ayrıca günlük 7-9 bardak ( kilo başı 30 ml ) su içmek gerekir.

Bunun dışında işlenmiş hazır gıdalar,aşırı yağlı ve yüksek kalorili yiyecek ve içecekler,çok fazla şeker ve tuz tüketimi,hızlı kilo artışı,bağışıklık sistemimize olumsuz etki sağlar.

Örnek dengeli beslenme menüsü;

Kahvaltı ;

1 haşlanmış yumurta

1 dilim yarım yağlı beyaz peynir ya da 2 tatlı kaşığı lor peyniri

4-5 adet az tuzlu zeytin

Mevsim yeşillikleri,domates,salatalık

1-2 dilim tam tahıllı ekmek

Ara öğün;

1 orta boy mevsim meyvesi

5-6 adet çiğ badem ya da 1-2 adet ceviz içi

Öğlen yemeği ;

1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği ( yaklaşık 7-9 yemek kaşığı)

1 kase bol yeşillikli ,limonlu, zeytinyağlı salata

1 kase yoğurt

1-2 dilim tam tahıllı ekmek

Ara öğün ;

1 orta boy mevsim meyvesi

1 su bardağı kefir ya da süt

Akşam yemeği ;

1 porsiyon et ya da balık

2-3 yemek kaşığı bulgur pilavı

1 kase yoğurt

1 kase mevsim yeşilliklerinden oluşan limonlu, zeytinyağlı salata

Ara öğün ;

1 küçük kase sütlü tatlı ya da 2 cup sütlü dondurma

1 avuç içi kadar karışık kuruyemiş

Bu makale 28 Aralık 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Dyt. Bilgen Tanyel, İstanbul Bilim Üniversitesi'nde başladığı Beslenme ve Diyetetik Bölümünü başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır. Anadolu Üniversitesi'nde ise İşletme ve Gıda Teknolojisi Bölümlerini tamamlamıştır. Efes Pilsen (Kalite Sağlama Labaratuvarı) Ülker Gıda San.(ARGE Labratuvarı) Mavi-Yeşil Light Ürünleri(Ürün geliştirme) Florence Nightingale Hastanesi –Şişli İnternational Hospital Acıbadem –Yeşilköy Avrupa Şafak Hastanesi-Gaziosmanpaşa Özel Aile Hastanesi-Bahçelievler Özel Rumeli Hastanesi Türkiye hastanesi –Şişli Kolan İnternational Şişli gibi kurumlarda birçok pozisyon ve görevde deneyim sahiib olmuştur. Bir çok kurs ve sertifika programını başarılı bir şekilde tamamlayan Dyt. Bilgen Tanyel, mesleki çalışmalarına İstanbul Esenyurt'ta bulunan Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Danışmanlık Merkezi'nde devam ...

Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
Uzm. Dyt. Bilgen Tanyel
İstanbul - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube