Aslında Terleme fizyolojik bir durumdur. Hepimiz terleriz ve yolla ço sayıda toksin atarız. Yani terlemek normal ve sağlıklı bir durumdur. Ancak terlemek bazen yaşam standartlarını bozacak düzeye fazla olduğunda Aşırı Terleme- Hiperhidrozis dediğimiz tedavi gerektiren bir hal alır. ,

AŞIRI TERLEME NEDEN OLUR

%90 aşırı terlemeye neden olan sebep bulunamaz. Kişiye özel bir durumsur. Sempatik sisitemi biraz fazla çalışan, biraz sensitive hassas utangaç insanlarda daha sıklıkla görülür. %10 sıklıkta ise altta yatan bir hastalığa bağlı Aşırı Terleme gelişebilir. Dolayısyla Altta yatan sebeplerin tetkik edilmesi önemlidir. En sık Aşırı Terlemeye neden olan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz. Troid bezinin aşırı çalışması(Hipertroidi) ,Sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması, Şeker hastalığı, Menopoz, Aşırı kilolu olmak , Kullanılan bazı ilaçlar, Tüberküloz, Lösemi, HIV/AIDS hastalığı gibi bir çok nedene bağlı aşırı terleme gelişebilir.

AŞIRI TERLEME EN ÇOK HANGİ BÖLGELERDE GÖRÜLÜR

Aşırı Terleme en sık El-Ayak ve Koltuk altlarında görülür.

El Aşırı Terlemesi

Ayak Aşırı Terlemesi

Koltuk Altı Aşırı Terlemesi

AŞIRI TERLEME İSTENMEYEN HANGİ DURUMLARA NEDEN OLUR

Ellerde Aşırı Terleme şikayeti olduğunda İnsanlarla el sıkışmak, tokalaşmak sorun haline gelir. Çoğu hasta yazı yazamadığından ,uzun süren sınavlarda kağıt üzerine mendiller peçeteler koyarak yazı yazmaya çalıştıklarından ve hatta iş yaşamlarının çok ciddi etkilendiğinden şikayet ederler

Ayaklarda Aşırı Terleme;hastalar daha çok; ayakkabı giymekte zorluk, terlik ve ayakkabı içinde ayağın kayması ve sıklıkla kötü ayak kokusu yaptığından şikayet ederler. Ayaklarda Aşırı Terleme ;ayaklarda hep ıslaklık ve nem yaptığından Mantar enfeksiyonu gelişimi için zemin hazırlar. Hem ayak parmak aralarında hem de ayak tırnaklarda mantar enfeksiyonu kolaylıkla gelişir.

Koltuk Altınada Aşırı Terleme; Hastalar daha çok Kötü Kokudan ve bu bölgeden su akar gibi terledikleri için terin kıyafetleriden kötü bir ıslak leke görüntü yaratmasından şikayet ederler. Koltuk altı aşırı terlemesi olan çoğu hastam yanımda yedek kıyafet taşıyorum su gibi terliyorum ve kıyafetim özellikle öğlen saatlerinde su içinde kalıyor ve değiştimek zorunda kalıyorum diye şikayet ederler.

Terleyen kişilerin en çok rahatsız olduğu konulardan diğeri de terin kokmasıdır. Sosyal hayatı oldukça zorlaştıran bir durumdur. Kişiyi, toplum içinde sıkıntılı bir ruh haline sokar. Bu ruhsal bozukluğun yanında; Aşırı terleme bakterilerin ve mantar enfeksiyonlarının gelişmesi içinde zemin yaratır.

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİNDE BOTOKS

Aşırı terleyen bölgeye 1cm aralıklarla botoks enjekte edilir. Öncesinde İyot-Nişasta testi yapılarakta aşırı terleyen alan tespit edilebilir. Botoks bu alanda normalden çok çalışan ve bu nedenle aşırı terlemeye neden olan sempatik duyarlılığı azaltır ve aşırı terleme durur. Son derece güvenli bir yöntemdir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Aşırı terleme tedavisinde uygulanan bu botoks tedavisinin ortalama etki süresi 6-8 aydır. 1yıl kadar süreli etkili olan hastalarda olmaktadır. Kişinin sosyal yaşamını sıkıntıya sokan zaman zaman kabus olan bu aşırı terleme çok kısa süren bu botoks uygulaması ile çok etkili bir şekilde tedavi edilmiş olur.

AŞIRI TERLEME TEDAVİSİNDE ALTINİĞNE RADYOFREKANS LAZER TEDAVİSİ

Altıniğne radyofrekans benim kliniğimde en sık kullandığım çok efektif ve çok ileri bir lazer teknolojisi. Aşırı Terleme tedavisinde de çok etkili bir tedavi yöntemi. Tüm hastalar henüz daha çok aşırı terleme tedavisinde botoks uygulamasına alışık oldukları için lazer teknlojisinin onlara sunduğu bu hizmetle yeni yeni tanışıyor. Ancak botoks aşırı terleme tedavisinde en sık kullandığımız en etkili tedavi olsada etkileri geçicidir. Botox ile aşırı terleme tedavisi 6 ay ve maksimum 1 yıl içinde etkisi sona erer ve hasta tekrar terlemeye başlayabilir. Oysaki Altıniğne radyofrekans lazer ile aşırı terleme edavisinde sonuçlar kalıcıdır. Altıniğne Radyofrekans benim için yüzyılın buluşu ve Aşırı Terleme Tedavisnde özellikle daha uzun ğüreli ve kalıcı tedavi isteyen hastalar için çok etkili bir lazer tedavisidir.


İstanbul Dermatolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!