Antidepresan Nedir?

Antidepresanlar, orta ila şiddetli depresyon tedavisinde kullanılan reçeteli ilaçlardır. Antidepresan ilaçların en yaygın biçimleri seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI'lar) ve serotonin ve norepinefrin geri alım inhibitörleri (SNRI'ler)'dir. Depresyon tedavisi yanı sıra, obsesif kompulsif bozukluk (OKB), yaygın anksiyete bozukluğu, panik bozukuk, sosyal anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu ve dürtü kontrol bozukluklarını tedavi etmek için de antidepresanlar önerilmektedir. SSRI'lar depresyona, beyindeki serotonin kimyasal dengesini değiştirerek davranırlar. Bu kimyasal ruh halini etkiler ve kullanıcıların yaşamları hakkında olumlu hissetmelerine yardımcı olur.
Antidepresanlar çoğunlukla oral tabletler veya kapsüller şeklinde kullanılır. Düzenli kullanıldığı takdirde etki ederler ve bu etkinlik zaman içerisinde artar.

Antidepresanlar Bağımlılık Yapar mı?

Modern tıpta halen antidepresanların bağımlılık yapıcı özellikleri tartışılmakla birlikte çoğu çalışma bu ilaçların bağımlılık yapmadığını göstermektedir. Bazı çalışmalarda ise, bağımlılığın oluşabileceğinin kanıtı olarak antidepresanların yaptığı çekilme belirtilerini göstermektedir. Ani olarak antidepresan almayı kesen kişilerde genellikle bulantı, el titreme ve depresyon gibi çekilme belirtileri görülebilmektedir. Ancak bu etki bir maddenin yaptığı etkiden çok daha hafif ve tolere edilebilir düzeydedir. Antidepresanları istismar eden kişiler, diğer maddelerin neden olduğu “aşırı istek duyma” hissi yaşamazlar. Bu sebeple antidepresanlar, alkol ve eroin gibi maddelerin yaptığı bağımlılığı yapmazlar. Antidepresan almakla ilgili riskler olmasına rağmen, bu ilaçlar birçok insanın daha iyi ve daha işlevsel
bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Antidepresan verilen reçeteli ilaçları bir doktora danışmadan kesilmemelidir.


Antalya Psikiyatri uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!