Anoreksiya nervoza ve bulimiya nervoza

Anoreksiya nervoza ve bulimiya nervoza

 Anoreksik bireyler aşırı kilo kaybından dolayı zayıf görünürler, ne kadar kilo da verseler kilo vermesi gerektiğini düşünerek zayıflamaya çalışırlar. .
 Birey yiyecek tüketimini ciddi anlamda azaltarak kilo vermeye çalışır. .
 Benlik algıları zayıftır. .
 Kilo almakla ilgili büyük endişeleri vardır. .
 Kilo veriminden kaynaklı ciddi sağlık problemleri oluşturabilir. (Düşük tansiyon, yavaş kalp atışı, anemi) .
Genel olarak ergenlik dönemlerinde ve genç yetişkinlik dönemlerinde yaygın olarak görülür.

 Bulimiya nervoza normal bir öğünden daha fazlasını hızlıca tüketerek banyoda yediği bütün besini çıkarma uğraşında bulunan tanı grubudur. Depresyon ve stres faktörleri etkilidir. .
Yemek yerken hızlı yemek yedikleri için utanma duygularından dolayı görünüşlerini gizlemek için yalnız yemeyi tercih ederler. .
Kendilerini vücud görünümleriyle değerlendirirler. .
Çeşitli ilaçlar kullanarak (müshil, diüretik, laksatif) veya aşırı egzersiz yaparak ödünleyici davranırlar. .
Bulimiya nervoza da eş tanıya sık rastlanır, kaygı bozuluğu, dürtü denetimi, duygu durumu, madde kullanımı gibi. .
Tanı grubuna girmesi için bireyin haftada besini çıkarması en az 1-3 arasındadır. Görülme yaşı ergenlik ve genç yetişkinlik dönemleridir. .

Bu makale 10 Aralık 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzman Klinik Psikolog Nevin Göksu Koyuncu, Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun oldu. Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans  eğitimini tamamlayıp Uzman Klinik Psikolog ünvanıyla mesleğine başladı. Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi sürecinde sırası ile Tekirdağ Özel Optimed Hastanesi, SBÜ Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi,  Özel Avcılar Hospital gibi sağlık kurumlarında stajyer psikolog olarak staj deneyimleri kazandı. Psikolojik Testler eğitimlerini Ruh Sağlığı Enstitüsü’nden aldı. Uygulayıcı olduğu testler; MMPI- TAT - CAT - Bender Gestalt Görsel Motor Algı - Goodenough Harrıs - Catell 2A Zeka -   Metropolitan Okul Olgunluğu - AGTEGessel Gelişim Figürleri - Peabody Resim Kelime Eşleştirme - Porteus Labirentleri - Louıssa Duss Psikanalitik Hikayeler - Harrıs Lateralleşme - MMSE - SCL9 ...

Etiketler
Anoreksiya nervoza
Uzm. Kl. Psk. Nevin Göksu Koyuncu
Uzm. Kl. Psk. Nevin Göksu Koyuncu
Bolu - Psikoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube