Genç kız ve anneler için basit çatışma çözüm önerileri: Benim Annem Güzel Annem

Mayıs ayı içindeki belki de en önemli gün anneler günü, bizleri türlü zorluklara katlanarak büyüten annelerimiz peki bizden neler bekler? Belki de artık bir annenin anneler gününde bizden neler beklediğini zaten çok iyi bilen gençlerin annelerinden hatta ailelerinden ne beklediğinin cevabını tartışmamız gerekir. Belki de bu sorunun tek ya da en önemli cevabı sadece “ilgi” dir.

Bir gence ilgi göstermek ya da zaman ayırmak, anne ve babalar ne kadar isterlerse istesinler gerek geçmişten bu güne kadar gelen alışkanlık ve gelenekler, gerekse birden fazla çocuğa sahip olma, çalışma hayatı vb. nedenlerle oldukça zordur. Anne ve babalar ailemizin geleceği için çalıştıklarını belirtirken, aslında çocukları için çalıştıklarına ve çocuklarına ilgi gösterdiklerine inanırlar.

Söz konusu gösterilen ya da gösterildiği düşünülen ilgi ve düzeyi ebeveynin ve gencin cinsiyetine göre farklılaşmaktadır. Anneler ve kızları söz konusu olduğunda çoğunlukla annenin eğitim ve kültür düzeyi, yaş farkı, çalışıp çalışmadığı yaşanılan coğrafi bölgenin şartları ve kültürel dokusu gibi etmenler ilgi ve ilişki düzeyi için belirleyici olmakta, karşımıza farklı anne-kız ilişkileri çıkmaktadır.

Özellikle yaş farkının ve eğitim düzeyinin düşük olduğu anne-genç kız ilişkilerinde çatışmalar her zaman olmasa da kaçınılmaz hale gelmektedir. Çoğunlukla anne ve genç kızlar birbirini birçok davranış temelinde anlayamamakta, hiç de tek taraflı olmayan, çeşitli şekillerde kısıtlamaya çalışmaktadırlar, yani kısıtlama ve eleştiri anne-kız ilişkilerinde tek taraflı değildir. Fiziksel görünüm, arkadaş seçimi ve boş zaman aktiviteleri ve benzeri konular, çoğunlukla karşılıklı eleştiri konusu olmaktadır. Diğer bir taraftan genç kızı kendi gerçekleştiremediği ideallerine ulaşacak ve dolayısı ile kendisinin de bu ideallere ulaşmasını sağlayacak anneler, psikolojik baskı ortamı oluşturmakta genç kızı aslında seçimi olmayan bir seçim ortamına sürüklemektedirler. Bunun en iyi örnekleri de ülkemizde ki üniversiteye giriş sınavı dönemlerinde görülür ve gençler aileleri tarafından istemedikleri bölümlere yönlendirilirler.
Bu eleştiriler ve uygunsuz yönlendirmeler temelinde gelişen çatışmalar, karşılıklı olarak huzursuzluk ve yıpranmayı beraberinde getirmekte ve aile ortamını genç kız ve anne için nefes alınamaz bir hale getirmektedir. Ancak anne ve genç kızlar için oldukça basit çatışmayı önleme yolları bulunmaktadır.

Genç kız ve anneler için basit çatışma çözüm önerileri.

Eğer annenizle bir çıkmaza girmişseniz;

· Anneniz üzgünlük, öfke vb. bir duygusunu aktarıyorsa, bunu bildiğinizi ve anladığınızı düşünmeyin. Ondan bu duygusunu tanımlamasını isteyin.
· Annenizin bir şeyleri sizin gördüğünüz gibi görmesini beklemeyi bırakın. Böyle bir beklenti sizi bir kızgınlık döngüsü içinde bırakabilir. Farklılıkların açıkça konuşulması çözüm için daha etkili olacaktır.
· Şu an da genç olsanız bile, bir yetişkinde olabilirdiniz, bir çatışma da kendinizi bir anne olarak düşünüp nasıl davranabileceğinizi tanımlayın.

Eğer kızınızla bir çatışmanız varsa;

· Güç savaşına girmekten kaçının.
· Pozisyonunuzu açık sözlü bir şekilde belirtin ve kızınıza olası doğru seçimi yapması için şans tanıyın.
· Ona karşı sevginizin ve saygınızın sizinle aynı fikirde olmasına gerek olmadan da var olduğunu anlatın.
· İletişim tarzınız açık ve saygılı olsun.
· Aktif bir şekilde dinleyin, yargılamadan ve kızınızın içindekileri dışa vurmasını cesaretlendirici bir tavır sergileyin. Bu beraberinde açık ve rahat bir iletişimi getirir.

Mutlu günler ve gelecekler dilerim.


İzmir Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!