Anal fissür tedavisi nasıl yapılır? ameliyatsız anal fissür tedavisi varmıdır?

Anal fissür tedavisi nasıl yapılır? ameliyatsız anal fissür tedavisi varmıdır?

Akut dönemdeki fissürlerde medikal ve konservatif tedavilerle cerrahiye gerek duymadan tedavi oranı yüksektir. Barsak alışkanlığının düzeltilmesi, ılık su oturma banyosu ile sfinkter dediğimiz makat kaslarının gevşetilmesi ve lokal ilaçlarla 3-4 haftada tedavi edilebilir. Burada özellikle barsak alışkanlığının düzeltilmesi önemlidir. Öğünler düzenli olarak yenmeli, her öğünde mutlaka posalı gıdalar tüketilmeli, dışkılama esnasında ıkınılmamalıdır. Sabahları aç karna büyük bir bardak ılık su barsakları çalıştırmak açısından çok faydalıdır. Ancak kronik fissürlerde bu başarı daha düşüktür.

Kronik Anal Fissür ise akut anal fissürün tam olarak tedavi edilmemesi sonucu veya sık tekrarlaması sonucu gelişir. Derin ve kenarları inflame yani kabarıktır. Tabanında sfinkter dediğimiz makat kası gözlenir. Makat çok sıkı ve dardır. Ağrı uzun sürelidir. Hastalar her dışkılamada makatın yırtıldığını ifade ederler. Dışkılama esnasında ve dışkılama işleminden 20-25 dakika sonra oluşan şiddetli ağrı tipiktir. Dışkılama sonrası kanama olabilir.

A-Cerrahi Dışı Tedaviler:

İlaç tedavisi: Makat kasını gevşetmeye yarayan kremler kullanılır. Tansiyonu düşürerek başağrısı yapma potansiyelleri mevcuttur. Ağrıyı kesmek için lokal anestezik kremler tuvalette 10dk. önce ve tuvaletten sonra kullanılmaktadır.

Botox uygulaması tıpta geniş bir sahada uygulanmasına rağmen kronik anal fissür tedavisinde kullanılması sınırlıdır. Makatta yeterli gevşeme sağlamasına rağmen çatlağı iyileştirme oranları sınırlı kalmaktadır. İşlem sonrası oluşan ağrı ise hastalarca zor tolere edilebilmektedir. Mükerrer enjeksiyon yapılanlarda inkontinans (gaz- dışkı kaçırma) sonucu ıslak anüs gelişebilmektedir.

Botox uygulaması, ameliyat gereken kronik anal fissürde hastayı tedavi etmekte oldukça yetersizdir. Akut anal fissür hastalarının bir kısmını iyileştirmekle birlikte bu hasta grubu zaten ilaç tedavisi ile de iyileşmektedir. Bu sebep kliniğimizde botox uygulaması yapılmamaktadır.

Cerrahi Tedavi:  Kronik Anal Fissür tedavisinde altın standart cerrahidir. Kronik Anal Fissürün cerrahi tedavisinde yaygın kullanılan yöntem Lateral İnternal Sfinkterotomi- LİS (İç makat kasının kesilmesi) dir. 3 değişik teknikle uygulanabilir. 1-Kapalı LİS,  2- Yarı Açık LİS,  3- Açık LİS

Kapalı LİS uygulamasında tuşe ile lokal anestezi altında iç sfinkterin hissedilerek bistürinin gireceği kadar bir kesi açılıp iki sfinkter arasına girilerek iç sfinkterin kesilmesi esasına dayanır. Bu uygulamada dış sfinktere zarar verme riski bulunduğundan tecrübeli ellerde yapılmalıdır. Ayrıca istenen sonuçta elde edilmeyebilir. Sfinkterotomi tam yapılamayabilir ve makat esnekliği tam sağlanamayabilir.

 Yarı açık LİS’te makat kenarından çok küçük bir kesi ile iç sfinkter görünür hale getirilip kesilmektedir. Dışkı ile kesi hattının ilişkisi az olması nedeni ile en çok kullanılan teknik budur.

Bu makale 15 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Yahya Çelik

Doç. Dr. Yahya Çelik, 13 Mayıs 1974 tarihinde Konya/Kadınhanı'nda doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesin'de başladığı tıp eğitimini  başarıyla tamamlayarak 2000 yılında Tıp Doktoru unvanı almiştir.İhtisasını ise, Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak 2012 yılında Genel Cerrahi uzmanı olmuştur.

2012-2014 yılları arasında Gaziantep Islahiye Devlet Hastanesi'nde, 2014-2019 yılları arasında Gebze Fatih Devlet Hastanesi'nde görev yapmış olup mesleki çalışmalarına Doç. Dr. Yahya Çelik Kliniği'nde devam etmektedir.

Etiketler
Anal inkontinans
Doç. Dr. Yahya Çelik
Doç. Dr. Yahya Çelik
Kocaeli - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube