Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi

Ameliyatsız makat çatlağı tedavisi

Anal fissürün bilinen 2 tedavi seçeneği vardır ameliyat ve botox,ameliyat kapalı ve açık olmak üzere 2 şekilde yapılabilir.Botoxla makat çatlağı tedavisi bu hastalığın tedavisi için geliştirilmiş en son tedavi yöntemidir ve 3-5 yıldır güvenle kullanılmakta ve giderek yaygınlaşmaktadır. Yeni oluşmuş makat çatlağının ilaçla tedavisine cevabın gecikmesi durumunda ve müzminleşmiş makat çatlaklarında botox kullanılır.
Tedavide botilismus toxini A kullanılır. Muayenehane şartlarında 1 dakika gibi kısa sürede yapılan enjeksiyon sonrası herhangi bir risk,yan etki ve ızdırap olmaz.

Avantajları:

Ameliyatta bir kas kesilirken botoxda makatta kalıcı hasar oluşturulmaz, ameliyat sonrası kesilmeye bağlı makatta kalıcı şekil bozukluğu oluşurken botoxta makatın görünümü değişmez.
-Ameliyat korkusu olan ve ağrı eşiği düşük canı tatlı insanlara mükemmel çözümdür.
-Makat çatlağı ameliyatla tedavisinden sonra görülebilen çok ciddi sorun gaz ve dışkı kaçışına sebep olmaz.
-Narkoz riski taşıyanlara risk yaşatılmaz.
-Çok pratiktirtir 1 dakikada uygulanır.
-Hiçbir hazırlık (lavman,musil,traş, rektoskopi) ve tahlil gerekmeden yapılır.
-Kullanılan çok ince iğne sayesinde uygulama ağrısızdır.
-Tedavide başarı şansı yüksektir (tecrübeli ellerde % 90-95)
-Uygulamadan hemen sonra işe dönülebilir.
-İş gücü kaybı olmaz
-Ameliyat olmadığı için kanama riski olmaz
-İltihap riski yoktur.
Dezavantajları:
-Türkiyede resmi kurumlar tedaviyi karşılamaz
-Kullanılan ilaç pahalıdır.
-İlaç özel koşullarda nakledildiği ve saklandığı için bu konuda birikimli kliniklerde sürekli bulundurulsada bir çok yer randevulu çalışır .
-uygulamayı bilen doktor sayısı azdır.

Ameliyatla da olsa botoxla da olsa anal fissür tedavisini iyi araştırmadan karar vermemelisiniz.

Bu makale 7 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Atilla Kaya

Op. Dr. Atilla Kaya, 1961 yılında Malatya’da doğmuştur. İlk, orta ve liseyi Malatya'da bitirerek lisans öncesi eğitimini tamamlamıştı. 1980 yılında üniversitesi sınavını kazanarak Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini başlamıştır ve lisans eğitimini 1986 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanını almıştır. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda ihtisasını tamamlamıştır. Yandal eğitimini Genel Cerrahin’in alt branşı olan Proktoloji (Hemoroid ve Kıl Dönmesi) alanında yapmıştır. Mardin Nusaybin Akarsu Nahiyesi Sağlık Ocağı, Ankara Gölbaşı Belediye Tabipliği, İstanbul Samatya Hastanesi, Ankara Elmadağ Devlet Hastanesi ve Osmaniye Devlet Hastanesi’nde görev yapmıştır. Op. Dr. Atilla Kaya, birçok hastane ve klinikte çalışmıştır. 2006 yılından itibaren ortağı olduğu Medicalart Cerrahi Kliniği'nde çalışmalarını ...

Etiketler
Botoxla makat çatlağı tedavisi
Op. Dr. Atilla Kaya
Op. Dr. Atilla Kaya
İstanbul - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube