Ameliyat öncesi dönem hastanın ameliyat olmaya karar verdikten,ameliyata girene kadar yaşadığı zamandır.

Bana göre ; hastanın bu zaman zarfında yaşadığı olaylar ve hissettikleri çok önemlidir.Hasta bu zaman zarfında doktorunu seçer,onunla ilk görüşmesini yapar,bu dönemde doktoru ile iyi iletişim kurması çok önemlidir.

Bu dönemde doktoru ile sağlıklı,güvene dayalı bir ilişki kuran hastaların ameliyatla ilgili kaygıları da oldukça azalıyor.

Ameliyat öncesi dönemde hastalarıma bazı tavisyelerim oluyor,bunlardan bazıları:

Doktorunuza ne istediğinizi iyi anlatın.

Doktorunuza ne istemediğinizi de iyi anlatın.

Beklentileriniz gerçekçi olsun.

Burun şekli kadar nefes almak da önemlidir.

Ameliyatın nasıl yapılacağını iyice anlayın.

Ameliyatın sınırlarını iyice anlayın.

Komplikasyonları ve nasıl başa çıkıldığını iyice anlayın.

Ameliyat öncesi nelere dikat etmeniz gerektiğini iyice anlayın.

Ameliyat sonrası nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlayın.

Ameliyat önce ve sonrasında pozitif olmaya çalışın, aklınıza kötü şeyler getirmeyin (pozitif olan hastalar bu dönemleri çok kolay atlatıyorlar).

Sigara kullanıyorsanız ameliyattan en az 4 hafta öncesinden sigarayı bırakmanız ameliyat konforunuz açsından çok önemlidir.

Ameliyattan önce burun akıntısı, boğazda yanma gibi grip belirtileri veya başka bir hastalık belirtisi farkederseniz lütfen doktorunuza bunu bildiriniz.

Ameliyat sonrası yanınızda 1 kişi refakat etmesi uygun olacaktır, ayrıca ameliyat sonrası araba kullanmayı tavsiye etmediğimizden hastaneden çıkışnızda sizi eve bırakacak kişiyi ayarlamanız yararlı olacaktır.

Ameliyattan en az 6 saat öncesinden itibaren yeme-içme olmamalıdır.Ameliyatınız sabahsa gece 12 den sonra , ameliyat öğleden sonra ise sabah kahvaltıdan sonra hiçbir şey yenilip içilmemelidir.

Ameliyattan 1 hafta öncesinden aspirin türevi ilaçlar kesilmelidir.

Ameliyattan önceki akşam ılık bir duş alarak erken yatınız.Ameliyat öncesi dinlenmiş bir vucüt önemlidir.

AMELİYAT GÜNÜ
Ve en heyecanlı gün. Ameliyat günü geldiğinde lütfen pozitif olmaya çalışınız. Aklınıza kötü şeyler getirmeniz sadece sizi ve sevdiklerinizi gereksiz yere endişelendirecektir. Ameliyathaneye girdiğinizi ve uyandığınızda yepyeni bir görünümünüz olacağını düşünün.

Bayanlar ameliyat günü hastaneye gelirken takı takmamamlı,makyaj yapmamalı,eller ve ayaklarda oje varsa çıkarmalıdırlar.

Dar ve baştan geçen kıyafetler yerine geniş, önden düğmelenen kıyafetler tercih edilmelidir.

Hastaneye ameliyat saatinden bir kaç saat öncesinden gelmeniz, kan tahlileri, anestezi doktor görüşmesi ve sizin hastane ortamına adapte olmanız açısından iyi olacaktır.

Hastanede doktorunuz adına yatış işlemi yapıdıktan sonra odanıza alınacaksınız. Hemşire kolunuzdan ameliyat öncesi gereken tahliller için kanınızı alacak. Bu işlem çok kısa sürdüğü için canınız çok acımayacaktır. Bir süre sonra sizi uyutacak olan hastaneye bağlı çalışan anestezi uzmanı doktorunuz sizi muayene edecek ve kan tahlillerinizi kontrol ederek genel anestezi alıp alamayacağınıza karar verecektir.

Anestezi muayenesi sonrası hastalarımı odasında ben de şahsen görüyorum, onu motive etmek için onunla konuşuyorum. Ameliyat sonrası dönemde bir çok hastam bana bunun ameliyat öncesi gerginliklerini aldığını belirtmişlerdir.

Ameliyathane hazırlıkları tamamlandıktan sonra hemşire sizden amliyathane kıyafetini giymenizi isteyecek ve size bir ilaç verecektir. Daha sonra ameliyathaneye götürüleceksiniz.

Ameliyathaneler her zaman çok soğuktur…hastalar her zaman böyle düşünürler ,burada soğukluktan kastedilen şey hem oda sıcaklığı hem de genel görünümdür.Ancak biz cerrahlar için ameliyathane belki de hayatta en sevdiğimiz,en mutlu olduğumuz ve en iyi hissettiğimiz yerdir.Benim için de bu durum geçerli buna ek olarak burun ameliyatı yapmak bana ayrı bir mutluluk ve ayrı bir keyif veriyor.

Ameliyathane masasına yattıktan sonra kolunuza serumlar takılacak ve anestezi uzmanı sizi,uyanmanız sırasında yaşayacaklarınız ile ilgili bilgilendirecek.Daha sonra kolunuza takılmış olan serumdan sizi uyutacak olan ilaçları vererek ve sizi uyutacaktır.Bu andan sonra hiç bir şey hatırlamayacak ve hiç bir ağrı-sızı duymayacaksınız..

Siz uyurken, günümüzün gelişmiş anestezi cihazları ile vücudunuzun tüm yaşamsal faaliyetleri izlenerek, her şeye anında müdahale edilebilmektedir.Anestezi ilaçlarıda artık çok güvenlidir ve uyanma sonrasında çok vücuttan çok kolay atılabilmektedir.

Ameliyat öncesi dönemde dikkat etmeniz gereken noktalar ve ameliyat günü yaşayacaklarınız kısaca bunları içeriyor…Umarım bu yazıyı okumak ameliyatla ilgili korku ve gerginliğiniz biraz da olsa azaltmış ve sizi rahatlatmıştır.


İstanbul Kulak Burun Boğaz uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!