Pnömotoraks (akciğer sönmesi) nedir?

Pnömotoraks (akciğer sönmesi) nedir?

Akciğerimizdeki havanın göğüs kafesine boşalması ile oluşan akciğer sönmesi Pnömotoraks diye ifade edilmektedir. Spontan ve akkiz olarak iki çeşittir.
Spontan pnömotoraks ise primer, sekonder ve neonatal olmak üzere üçe ayrılır. Primer spontan akciğer sönmesi kendiliğinden ortaya çıkan ve herhangi bir sebebe bağlı olmayan pnömotorakstır. Akkiz pnömotoraks ise iatrojenik, barotramva ve tramvatik olarak üç çeşittir.

Bu makale 15 Şubat 2021 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Doç. Dr. Özkan Demirhan, 1971 Hekimhan doğumludur.,İlköğrenimini Malatya’da, Orta ve Lise öğrenimini Giresun Eynesil’de tamamlamıştır. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesini 1995 yılında başarıyla tamamlamış ve Tıp Doktoru unvanı almıştır. 1995-1998 yılları arasında Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmıştır.  1998-2003 Yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Kliniğinde ihtisasını tamamlamıştır. 2003-2010 yılları arasında Universal Hospitals Groupta çalışmış olup son yıllarda akciğer kanseri tedavisinde en çok tercih edilen doktor olmuştur. 2010-2017 tarihleri arasında Bilim Üniversitesinde görev almıştır.  Doç. Dr. Özkan Demirhan, birçok eser ve uzmanlık tezine sahiptir. Çalıştığı hastanelerde bir çok hastayı başarılı bir şekilde tedavi etmiştir. https://istanbulgoguscerrahisi.com/ Mesleki çalışm ...

Etiketler
Pnömotoraks nedir
Doç. Dr. Özkan Demirhan
Doç. Dr. Özkan Demirhan
İstanbul - Göğüs Cerrahisi
Facebook Twitter Instagram Youtube