Ağrılı adet kanamaları

Ağrılı adet kanamaları

Ağrılı Adet Kanamaları

Ağrılı adetin diğer ismi dismenoredir. Ağrılı adet, adet kanamasının öncesinde ve sırasında başlar, şiddeti hafif olabileceği gibi, çok şiddetlide olabilir. Ağrı kasıklarda her iki yanda veya orta hattadır. Aşağıya geçme hissi şeklinde olabilir. Ağrının şiddeti fazla ise, ağrıya bulantı,kusmada eşlik edebilir.

Adet ilk görüldüğü zamandan itibaren varsa primer dismenore olarak adlandırılır. Daha sonraki yaşlarda oluşmuşsa sekonder dismenore denir. Sancılı adet kadınların % 50 sinde görülmektedir. Ağrı genellikle yumurtlamanın olduğu sikluslarda görülür. Ağrı adetten birkaç saat önce başlar. 48-72 saat devam eder. Ağrının nedeni rahim içinden prostoglandin hormonunun üretiminin artmasıdır. Prostoglandin artışı rahim kasılmasını artırır, damarlarda daralma yapar. Rahim oksijensiz kalır.

Bu nedenle ağrıyı azaltmak için prostoglandin sentezini engelleyen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlara adet görmeden bir gün önce başlanıp 2-3 gün süreyle kullanılırsa etkili olur. Tedavide bir diğer seçenek doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları yumurtlamayı engelleyerek  ağrılı adeti engeller. Daha sonraki yaşlarda, soradan oluşan ağrılı adetlerde sebep rahim içtabakası olan endometriumun rahim adelesi içine ilerleme hali olan  endometriozisdir. Yumurtalık kistleri, tüp iltihapları, myomlar, polipler, rahim içi yapışıklıklar, rahim ağzı darlığı diğer nedenlerdir.

Bu makale 10 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Op. Dr. Ayşe DARAMA, Giresun'da doğmuştur. Lisans öncesi eğitimlerini Giresun'da tamlamıştır. Ardından Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini iyi bir derece ile bitirmiş ve tıp doktoru unvanı almıştır. 2 sene Karadeniz, 2 sene de Konya'da pratisyen hekim olarak görev yapmıştır. Bu sırada Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda ihtisas eğitimini tamamlamış ve Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur. Bir süre Ordu Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak görev yapmış, daha sonra İstanbul'a atanmıştır. Sağlık Bakanlığı Okmeydanı AÇSAP'dan emekli olmuştur. Daha sonra Özel GOP Hastanesi'nde çalışmalarına devam etmiştir. 1988 yılından günümüze kadar Ordu ve İstanbul olmak üzere aralıksız muayenehane hizmeti vermiştir. Hekimlik hizmeti süres ...

Etiketler
Adet sancısı neden olur
Op. Dr. Ayşe Darama
Op. Dr. Ayşe Darama
İstanbul - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube