Ağrılı Adet Kanamaları

Ağrılı adetin diğer ismi dismenoredir. Ağrılı adet, adet kanamasının öncesinde ve sırasında başlar, şiddeti hafif olabileceği gibi, çok şiddetlide olabilir. Ağrı kasıklarda her iki yanda veya orta hattadır. Aşağıya geçme hissi şeklinde olabilir. Ağrının şiddeti fazla ise, ağrıya bulantı,kusmada eşlik edebilir.

Adet ilk görüldüğü zamandan itibaren varsa primer dismenore olarak adlandırılır. Daha sonraki yaşlarda oluşmuşsa sekonder dismenore denir. Sancılı adet kadınların % 50 sinde görülmektedir. Ağrı genellikle yumurtlamanın olduğu sikluslarda görülür. Ağrı adetten birkaç saat önce başlar. 48-72 saat devam eder. Ağrının nedeni rahim içinden prostoglandin hormonunun üretiminin artmasıdır. Prostoglandin artışı rahim kasılmasını artırır, damarlarda daralma yapar. Rahim oksijensiz kalır.

Bu nedenle ağrıyı azaltmak için prostoglandin sentezini engelleyen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlara adet görmeden bir gün önce başlanıp 2-3 gün süreyle kullanılırsa etkili olur. Tedavide bir diğer seçenek doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları yumurtlamayı engelleyerek ağrılı adeti engeller. Daha sonraki yaşlarda, soradan oluşan ağrılı adetlerde sebep rahim içtabakası olan endometriumun rahim adelesi içine ilerleme hali olan endometriozisdir. Yumurtalık kistleri, tüp iltihapları, myomlar, polipler, rahim içi yapışıklıklar, rahim ağzı darlığı diğer nedenlerdir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!