Aç kalarak zayıflayabileceğini düşünenler var mı hala aranızda?

Aç kalarak zayıflayabileceğini düşünenler var mı hala aranızda?

Aç kalarak zayıflayabileceğini düşünenler var mı hala aranızda? Ya da zayıflamak için sadece haşlanmış sebze ve salata yemesi gerektiğini düşünenler?

O zaman bu yazıyı dikkatle okusunlar!

Diyet yapmak, sağlıklı kilo vermek düşündüğünüz kadar zor değil. Ne yiyeceğini, ne kadar yiyeceğini, nasıl pişireceğini, neyi neyle birlikte tüketmesi gerektiğini bilmeli insan. Mesela et ve et ürünlerinin yanında süt ve süt ürünleri tüketmek çok yoğun protein içeren bir öğün olarak bizi zorlayabilir. Ama et grubunun yanına salata, sebze eklediğimizde sindirimimizin daha rahat olduğunu gözlemleyebiliriz. Ya da et grubu içermeyen, kurubaklagil olmayan bir öğünde sadece sebze yemeği yemek bizim için eksik kalmış olabilir. Sebze yemeklerinin yanına protein kaynağı olarak yoğurt eklersek bize daha uzun süre tokluk verecektir.  Kişinin gün içindeki yediklerine göre bunların miktarları değişebilir. Yanına gün içinde tükettiklerine göre tam buğday ekmeği eklenebilir.

Kahvaltıda sadece yumurta,peynir tüketenler de bol proteinli bir öğün geçirmiş olur. Bir de süt içerlerse tamamen protein ve yağ içeriği olan dengesiz bir kahvaltı olmuş olur. Bunların yanına tam buğday ekmeğini birkaç dilim eklemek bize zarar vermez. Aksine karbonhidrat,yağ,protein dengesini sağlayarak hem gün içinde bizi daha uzun süre tok tutar hem de gün içindeki tatlı isteğimizi azaltır.

Her bireyin günlük tüketmesi gereken kalori miktarı olduğu gibi karbonhidrat, protein ve yağdan da belli ölçülerde tüketmesi gerekir. Ayrıca besin gruplarını da kendi içinde tüketmesi gereken miktar kadar tüketmelidir.

Gereksinmelerinize göre düzenlenen öğünlerinizle aç kalmadan, sevdiğiniz yemeklerden vazgeçmeden diyet yapabilir, sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz.

Tıka basa yiyerek değil, midemizi zorlayarak değil, sevdiğimiz şeylerden uzak durarak değil, aç kalarak değil, mutsuz olarak değil; sağlıklı beslenerek, gereksinmelerimizi karşılayacak şekilde ve aç kalmadan kilo verebilirsiniz.

Kilolarınızla değil kendinizle barışın, sağlıklı kalın.

Bu makale 19 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Esra Niğdelioğlu

Dyt. Esra Niğdelioğlu 1992 yılında Niğde'de doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik bölümünde başladığı eğitimini 2015 yılında başarıyla tamamlayarak Diyetisyen unvanı almıştır.  Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi,Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi İhsan Doğramacı Çocuk Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Gazi Mustafa Kemal Hastanesi’nde Stajyer Diyetisyen olarak görev yapmış olan Dyt. Esra Niğdelioğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığının birlikte yürüttüğü “Beslenme Dostu Okul Projesi” kapsamında Bursa Bahar Semiha Acar İlkokulunda Nisan 2017’de öğrencilere, “Okul Çağında Sağlıklı Beslenme” konusunda eğitimler vermiştir. Dyt. Esra Niğdelioğlu, mesleki çalışmalarına Bursa Vera Fizyoterapi ve Diyet merkezi'nde devam etmektedir. ...

Etiketler
Kalori
Dyt. Esra Niğdelioğlu
Dyt. Esra Niğdelioğlu
Bursa - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube