20 lik dişler dişler bazen bizleri rahatsız edebilmektedir. Bu yüzden bu yazımız üzerinde sizlere için sunduğumuz 20 yaş diş önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

Birçok 20 yaş dişinin bu nedenle gömük kaldığını ya da tam süremeyerek yarım çıkmış şekilde ağızda durduğunu, bazen ağrı, kulak ağrısı, ağız açmada kısıtlılık gibi şikayetlere neden olurlar. Bazen etraflarında kist oluşabilir bazende öndeki dişin çürümesine neden olabilirler. Yerleri nedeniyle arkada kaldıklarından bu bölge hastalar tarafından iyi temizlenemez ve diş etinde iltihaba neden olabilirler.

20 ‘lik dişlerde problem varsa her zaman genç yaşlarda çektirmekte fayda bulunmaktadır. Bunun nedenleri arasında yaş ilerledikçe, özellikle 30 lu yaşların sonuna gelindiği zaman, hem dişin kökleri gelişmekte hem de çevre kemik sertleşmesinden dolayı çekimi görece daha zor olabilmektedir. Genç yaşlarda bulunuyorken, ileride sorun olmasından dolayı tespit edilen dişler basitçe çekilmektedir. Bu nedenle düzenli şekilde diş hekimi kontrolü altında olunması gerekmektedir.

20 ‘lik diş aşırı iltihaplı ya da hasta ağzını açamayacak duruma gelmesi durumunda, mutlak doktorunuzun kontrolünde ve reçete ettiği antibiyotik ve kas gevşeticiyi kullanarak ağrıların biraz giderilmesi sağlanır. Daha sonra ise hiç ertelemeden ilgili diş çekilmektedir.

Gömülü 20 yaş ameliyatlarında Çene Cerrahisi Uzmanlarına başvurmakta büyük fayda vardır.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!