Çene eklemimiz, her gün farkına varmadan defalarca kullandığımız, sayısız kez çalışan bir eklemimizdir. Bu eklem, yüzümüzün sağ ve sol tarafında alt çene ile kafatasının, kulağın hemen önünde birleştiği yerdedir. Her çiğnememizde ve konuştuğumuzda onu kullanırız. Hatta her yutkunduğunuzda (ki ortalama üç dakikada bir keredir) onu hareket ettiririz. Bu nedenle çene eklemi, en sık kullanılan eklemler arasındadır.

Elimizi çenemizin kulaklara doğru bitimine koyarak bu eklemleri kolaylıkla bulabiliriz. Parmağımızı ön tarafa doğru az bir miktar kaydırıp bastırarak, ağzımızı açıp kapadığımızda eklemimizi net olarak hissederiz. Bu işlem çene ekleminde bozukluk olanlarda önemli ölçüde rahatsızlık yaratır, ki zaten biz hekimler de teşhis için aynı yönetimi kullanırız.

Çene Eklem Rahatsızlığı Nasıl Hissedilir?

Her yutkunmada, esnemede, çiğnemede, konuşmada ortaya çıkan batıcı ve şiddetli bir ağrı olabileceği gibi, sürekli ve donuk bir ağrı da olabilir. Ağrı, eklemin yer aldığı, hemen çene önündeki bölgede olabileceği gibi birçok yere de yansıyabilir. Ağrı, ekleme yapışan kaslarda spazm oluşturarak yüze, başa, kulağa ve çeneye yansıyabilir. Bazı kişiler migren, sinüs ve boyun ağrılarının sebebini çene eklemine bağlarlar fakat günümüz bilgisi içinde bu durumu açıklamak sanıldığı kadar kolay değildir.

Ağrının en sık odaklandığı yer kulaktır. Birçok kimse kulak ağrısı şikâyeti ve hatta kulak iltihabı kuşkusuyla kulak-burun-boğaz(KBB) hekimlerine başvurur. Kulak ağrısı ile birlikte işitme kaybı ve kulak zarında bir bozukluk yoksa hekim ağrının kaynağı olarak çene ekleminden kuşkulanır.

Ağrının yanında eklemin yol açtığı bazı şikayetler de vardır. Ağız iyice açıldığında bazı kimselerde ‘çıt’ diye bir kayma açılma sesi duyulur. Ağız açık şekilde kilitli kalabilir veya rahatsızlığın ileri dönemlerinde ağzın açılması iyice kısıtlanabilir. Birçok kimse kulaklarında çınlama hisseder, bu çenenizi çok sıktığınızda hissettiğiniz çınlama gibidir. Bu şikâyetler olduğunda derhal bir çene uzmanına başvurmak gerekir.


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!