Bebeğiniz ne kadar büyür?

İlk 3 ayda bebekler hızlı büyürler. Bebekler arasında fark olmakla beraber bu dönemde bir ay içinde ortalama 800-900 gr kilo alırlar. Boyları bir ayda 2.5-4 cm uzar. Baş çevreleri ise 1.5-2 cm büyür.

Bebeğinizin beslenmesi nasıl olmalı?

Anne sütü ile beslenmelidirler. Anne sütü yeterli gelmiyorsa, ki bunun en önemli göstergesi bebeğinizin yeterli tartı almamasıdır, bu durumda formül mama desteği yapılabilir. Bebeğinizi 24 saat içinde ortalama 8 kez emzirin. Ancak bu sayının bebekten bebeğe değişebileceğini unutmayın. Bebekler acıktığında beslenmelidir. Emzirme süresi yaklaşık 10 dakikadır. Formül mama alan bebeklerde beslenme aralığı 4 saat gibi daha uzun olabilir. Formül mama alan bebekler bir beslenmede 150-180 ml mama alabilirler.

Bebeğiniz günde kaç kez idrar, kaka yapar?

Bu yaştaki bebekler günde ortalama 1-3 kez kaka yaparlar, ancak bazı bebeklerde daha fazla olabildiği gibi bazı bebekler gün aşırı veya 2-3 günde bir yapabilirler. Anne sütü alan bebeklerin kakası daha yumuşak ve sulu iken, mama ile beslenenlerde kaka biraz katı olabilir.

Bebeğiniz neler yapabilir?

Bebeğiniz daha uyanıktır, sesler çıkarır, vücudunu oynatır, gülümsemeye başlar. Kendi parmaklarını ve ellerini keşfeder. Hareketlerini koordine etmeyi öğrenir. Yüzükoyun yatırdığınızda kafasını kaldırır ve iki yana çevirebilir. Sırtüstü yatırdığınızda kollarını ve bacaklarını öne arkaya sallar. Eline koyduğunuz oyuncağı tutar.

Sizinle göz kontağı kurar, gözleri ile sizi takip eder. Renkli objeleri takip ederler. Daha sosyalleşmeye başlar. Anne-babasını görür ve tanır. Yüzünüze bakmaktan çok hoşlanırlar ve gülümserler.

Bebeğiniz uyku süresi ve yatırma şekli nasıl olmalı?

Bebekten bebeğe değişimler göstermekle beraber, gece uyuma süresi artar, ortalama 2-4 arasında uzun uyuma peryotları olur. Gündüzleri ise daha uyanıktırlar.

Bebeğinizi mutlaka sırtüstü yatırınız. Gündüz saatlerinde 1-5 dakika yüzükoyun yatırın. Bu pozisyon boyun ve gövdenin üst kısmını güçlendirecek ve daha sonra oturma ve emekleme sırasında ihtiyacı olan kaslarının güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Bebeğinizin gelişmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Gün içinde daha uyanık olmaları onlarla iletişim kurmanıza ve gelişmelerine yardımcı olacaktır. Bebeğinizle konuşun, ona şarkı söyleyin, ona kitap okuyun. Bebeğinizin seslere ve kelimelere maruz kalması dil ve iletişim yeteneklerini geliştirecektir. Bebeğinizle oyun oynayın, ona değişik renk ve şekilde objeler gösterin. Plastik oyuncak ve yumuşak toplar bunun için idealdir. Bebeğiniz size bakmaktan çok hoşlanır, o yüzden sık sık onunla göz kontağı kurun ve ona gülümseyin. Bu, bebeğinizin vücudundan onu iyi hissetirecek kimyasallerin salınmasına yol açarak kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Banyodan sonra güzel bir masaj da bebeğinizi rahatlatacaktır.

Bu dönemde bebeğinize yaptırmanız gereken aşılar nelerdir?

Bu ayda bebeğinizin büyüme-gelişme kontrolü ve aşıları için doktor kontrolüne götürmeniz önemlidir. Bu ayda aşı sayısının fazla olması sizi ürkütebilir, ancak bu aşıları yaptırmanız bebeğinizin ölümcül olabilecek bulaşıcı hastalıklarından korunması için çok önemlidir. Bu ayda bebeğinize üç injeksiyon yapılacak: verem aşısı, beşli karma aşı (difteri-tetanoz-boğmaca-çocuk felci-H.İnfluenza) ve zatürre (pnömokok) aşısı

2 aylık bebeğinizde problem olduğunu düşündüren belirtiler nelerdir?

Aşağıdaki belirtiler varsa mutlaka doktorunuza başvurunuz:

8 haftalık olmasına rağmen gülümsemiyorsa

• Onu rahatlatmak için her şeyi yapmanıza rağmen bir türlü sakinleşmiyorsa

• Vücudunun bir tarafı diğer tarafından daha güçlü ise

• Parmaklarını halen sıkı bir yumruk şeklinde tutuyorsa

• Ani gürültüler onu ürkütmüyorsa

• Yeterli beslenmiyorsa

• Kasları gevşek veya katı ise


İstanbul Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!