Seçtiğiniz kategorilerde uzmanlarımız tarafından toplam 11228 soru cevaplandı.

BATMA ŞEKLİNDE AĞRI

Merhaba benim sol tarafımda göğüs üstü ve altı yan tarafı olacak şekilde batmalarım oluyor özellikle dokununca biraz acıyor ekg çekildi bir şey yok dendi kas ağrısıdır dendi ama emin olamadım normalde de batıyordu ama nadirdi bu aralar çoğaldı ve sanki özellikle soğukken oluyor ve akşama doğru artıyor gibi yaşım 19 anksiyetem var zayıf biriyim kansızlığım ve demir eksikliğim var buda çarpıntı yapabiliyor acaba bundan mı oluyor?

23 Ocak 2022 22:25
Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan

Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan tarafından cevaplandı.

Ağızdan kan gelmesi

İyi çalılmalar Hocam Geçen gün annem birden ağzına kan geldiğini belirtti. Yaklaşık 1 avuç kadar. Ama öksürük ve kusma yok.sadece birden ağzına hissetmiş ve tükürünce kanı görmüş. Göğüs hastalıklarına randevu aldık ama randevu 1 hafta sonraya verildi.Ama tedirgin oldum akciğerle ilgili ciddi acil bir şey olabilir mi ? Normalde annemin öksürüğü ya da herhangi bir şikayeti yok. O günde öksürükle gelmemiş zatn. Hangi testleri yaptırmak gerekir?

18 Ocak 2022 16:20
Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan

Doç. Dr. Zeliha Arslan Ulukan tarafından cevaplandı.

Ppd Testi Güvenilirliği

Ppd Testim Hakkında Merhaba Doktor Hanım. Dermatoloğum Xeljanz ilacı için dahiliye ve enfeksiyon uzmanlarına gönderdi. Tahlillerim normal çıktı. Ancak Ppd 12 mm Inh profilaksisi uygundur. Enfeksiyon uzmanım bu not ile beni verem savaş dispanserine yönlendirdi. Dün mesai bittiği için gidemedim. Düşünmekten bunaldım lütfen yanıtlayın. Bu test güvenilir midir?(kış aylarında alerji oluyorum kaşınan yerlerim kızarıyor) Hiçbir verem belirtim yok. Bulaştırıcı mıyım?

25 Aralık 2021 16:46
Prof. Dr. Demet Karnak

Prof. Dr. Demet Karnak tarafından cevaplandı.

Bt inceleme

Hocam merhabalar öncelikle kolaylıklar dilerim. Annemin tesadüfi yapılan röntgen sonucunda diyafram büyümesi çıktı genel cerrah a yönlendirildik ve kontrastsız toraks bt çekildi ve açıklamada yazan İnceleme kontrastsız olduğundan mediasten ve bilateral hiler bölge optimal değerlendirilemememiştir kalp boyutu normaldir mediastende patalojik boyutta lenf adenomegali saptanmamıştır akciğer parankim yapılarının değerlendirilmesinde tüm seviyelerde ince milimetrik bronşiolit sahası sağda alt lob superıor segment hizasında fissür seviyesinde 10 mm lik alanda bronşiolit nodüle ait olabilecek görünüm izlenmektedir sol üst lob apikoposterior segment hizasında fissür komşuluğunda 2 adet 3 mm çaplı nonkalsifik nodül izlenmektedir İnceleme alanına gi...

24 Aralık 2021 18:34
Prof. Dr. Demet Karnak

Prof. Dr. Demet Karnak tarafından cevaplandı.

covid sonrası grip

hocam merhaba, kasım ayında covid atlattım. grip gibi atlattım ciğerlerime inmedi. üzerinden 1 ay 6 gün geçti. pazar günü ciddi bir soğukta kaldım. ufak gribal belirtilerim var. sizce covid in tekrar olma ihtimali var mıdır? yoksa mevsimsel midir? covidin koruyuculuğu ne kadardır?

23 Aralık 2021 11:27
Prof. Dr. İnci Gülmez

Prof. Dr. İnci Gülmez tarafından cevaplandı.

Ciğere ilaç kaçması

Merhaba hocam. Dün akşam Nidicard ilaç içmek için ağzıma attım fakat suyu ağzıma götüremeden nefes aldım ve hiç yutkunmadan hüp diye ilaç gitti. Ciğerime gitmiştir diye öksürdüm bir şey çıkmadı. Öksürme isteğim yok. Aldığım nefesle ciğerime kadar gitmiş olabilir mi yoksa mideme mi gider? Sadece soluk borusu mu öksürtür daha ileri gittiği için öksürmüyor olabilir miyim? Hamileyim bir de film çektirmem de mümkün değil. Ne yapabilirim?

23 Aralık 2021 08:16
Prof. Dr. Demet Karnak

Prof. Dr. Demet Karnak tarafından cevaplandı.

Toraks bt sonuç

Hocam merhabalar eşimin toraks sonucu şu şekilde sağ akciğer alt lob bazal segment posteriorkesimde fibroatelektazi sekel lezyon izlenmiştir her ikiakciper subanikal kesimde subplevral alanlarda minımum sekel fibrosiz alanı izlenmiştir 2019yılında böbrek kanseri ameliyatı sonrası akciğer sorunu yaşamıştık sıkıntılı bir durum var mı acaba

22 Aralık 2021 18:19
Prof. Dr. İrfan UÇGUN

Prof. Dr. İrfan UÇGUN tarafından cevaplandı.

Göğüste büyüme ağrı

Hocam sol gogsum meme sol koltuk altında ağrılarım başladı 6 ay önce ben her yere gittim kardiyak anjio oldum temiz çıktı ultrason yaptırdım temiz ama ağrılarım gecmiyo sırt çene boyun göğüs koltuk altı ağrılarım devam ediyo bide sol koltuk altında baskı hissediyorum herşeyi yaptırdım ama ağrılarım gecmiyo yardımcı olursanız çok sevinirim.

22 Aralık 2021 02:51
Prof. Dr. Demet Karnak

Prof. Dr. Demet Karnak tarafından cevaplandı.

Kemoterapi ve hickirik

Merhaba hocam.babam mesane kanseri mesanesi alindi tedbir amacli kemoterapi aldi ilk seanstan sonra gecmeyen hickirik başladi dr largactil verdi.noroloji dahileyeye görundü birsey yok dediler 10 gun oldu hickirik gecmiyor.bazen sanki boğuluyor gibi oluyor hickirik.bunun bi caresi yok mu.

21 Aralık 2021 23:19
Prof. Dr. Demet Karnak

Prof. Dr. Demet Karnak tarafından cevaplandı.

covid sonrası geçmeyen göğüs ağrısı

Hocam ben bir yıl önce korona oldum aradan bir yıldan fazla geçmesine rağmen göğüs ağrısı yaşıyorum iki ay önce aşı oldum biontek ağrılarım dahada keskinleşti göğüs ve sırtım ağrıyor gece uyuyamıyorum burda defalarca doktora gittim tomografide lekeler var diyorum akciğer filmindede gözüküyor ama göğüs doktoru ağrın olunca ağrı kesici al diyor başkada bir tedavi yok diyor hocam bu ağrılar bazen keskinleşiyor bazen azalıyor ama hiç tam anlamıyla geçmiyor bu dumda bana ne önerirsiniz sayın hocam nasıl bir yol izlemeliyim eğer bakarsanız size e nabız şifremi veririm tüm bilgilere bakabilirsiniz

21 Aralık 2021 13:31
Prof. Dr. İrfan UÇGUN

Prof. Dr. İrfan UÇGUN tarafından cevaplandı.

Diyafram ve Ses inceliği

İyi akşamlar hocam. İzin verirseniz size bir kaç soru sormak istiyorum. Ben 15 yaşımdan beri(şu an 22 yim) karnımı istemsizce içeri çekerek yürüyorum. Başlarda bilerek yapıyordum; lakin sonraları artık alışkanlık oldu ve bu zamana kadar geldim. Ve son ayrıntı olarak sesim de yaşıtlarıma göre ince diye düşünüyorum. Sormak istediğim soru şu, bu olay diyaframımın gelişimini etkilemiş olabilir mi? Diyaframımın gelişimini etkilediyse, sesim bu yüzden ince olabilir mi? Ve eğer böyleyse bile, diyaframımı geliştirip ben de gür bir sese kavuşabilie miyim? Şimdiden çok teşekkür ederim.

20 Aralık 2021 23:40
Prof. Dr. İrfan UÇGUN

Prof. Dr. İrfan UÇGUN tarafından cevaplandı.

Nefes darlığı

Hayırlı günler hocam ben skolyoz ameliyatı geçirmiş bir bireyim nefes darlığı yaşıyorum solunum fonksiyon testinde FEV1=51 FVC=54 değerleri çıkıyor ama satürasyonda çok iyi çıkıyor 98’lerde çıkıyor hangi değeri dikkate alacağıma şaşırdım ben nefes darlığı çekiyorum ama gittiğim doktor sadece satürasyona bakarak hiçbir şeyin yoktur dedi engelli raporumda da restrektif akciğer hastalığı teşhisi koyulmuş rica etsem bana yol gösterici olabilir misiniz?

19 Aralık 2021 18:06
Prof. Dr. İrfan UÇGUN

Prof. Dr. İrfan UÇGUN tarafından cevaplandı.

İnterstisyel kalınlaşma

Hocam cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum. İş yerimin yaptığı genel taramada çekilen akciğer grafisinde(herhangi bir şikayetim yok): “her iki ciğerde peribronşiolar interstisiel kalınlaşmanın eşlik ettiği fibrobronşitik değişikliler izlendi.” Diye bir bölüm var sizin yorumunuz benim için çok değerlidir yaş-33, meslek- makine teknikeri iplik sektörü sigara kullanıyorum 10 yıldır günde 15-20 adet Teşekkür ederim esenlikler.

19 Aralık 2021 12:46
Prof. Dr. Demet Karnak

Prof. Dr. Demet Karnak tarafından cevaplandı.

Akciğer hastalıkları

Sayın hocam iyi akşamlar. Buradan sİzi rahatsız etmek istemezdim ancak Bolu’da yaşıyorum. Şu anda rahatsız olduğum için gelemiyorum. En az 10 yıldır yılda bir kaç kere pnomoni geçiriyorum. Sağ ve sol akciğerde değişiyor. Nefes alırken bıçak gibi ciğerimin değişken bölgelerine batma ağrılarım oluyor. Ve ağır halsizlik yaşıyorum. Sürekli antibiyotik kullanarak iyileşme yaşıyorum ancak tekrarlıyor hastalığım. Böyle bir kısır döngüdeyim. Neden olduğu ya da ileride daha ağır bir şeye dönüşür mü bilmiyorum çaresiz kaldım. Size ulaşmak istiyorum. Tomografi ve kan tahlillerimi size göstermek istiyorum. Rahatsız ettiysem affedin iyi akşamlar

18 Aralık 2021 20:40
Prof. Dr. Demet Karnak

Prof. Dr. Demet Karnak tarafından cevaplandı.

embolinin seyri

Hocam selamlar, 22 yaşında behçet hastasıyım. 3 yıl önce behçete bağlı akciğerimde pulmoner emboli gelişti. 1 yıl sonra emboli geriledi ama tam olarak erimedi, bunun sebebi nedir? İlaçlar yetersiz geliyor olabilir mi? O zamandan beri kan sulandırıcı iğne, imuran ve remicade kullanıyorum. Hiç bir zaman atak geçirmedim nefes darlığı vb olmuyor ama 6 ayda bir vq sintigrafi çekildiğimde emboli hala sebat ediyor. Bu bana ilerde bir sıkıntı çıkarır mı? Ekokardiyografi temiz. pulmoner arter basıncım normal

18 Aralık 2021 20:14
Prof. Dr. İnci Gülmez

Prof. Dr. İnci Gülmez tarafından cevaplandı.

Facebook Twitter Instagram Youtube