8Z
Soru Sahibi
19 Ekim 2021 17:05

Yemek sonrası nabız neden artar

Sevgili Zekeriya hocam öncelikle selamlar ve sevgiler. 22 Yaşındayım. Özellikle 2 yıldır Covid sebebiyle okul evden oluyor. Bu süreç içerisinde yaşadığım bir sıkıntım var. Şöyle ki bazen, özellikle günün ilk öğününden ve bazen de öğlen yemeklerinden sonra kalp atışımda hızlanma hissediyorum. Nabzım genelde 95-100 civarlarında oluyor. Yemek yedikten yarım saat kırk dakika sonra başlıyor ve yaklaşık 1 saat civarı sürüyor, bazen daha kısa. Yavaş bir şekilde nabzım yükseliyor ve aynı yavaşlıkta normal seviyeye geliyor. Yemeklerden sonra nabzın biraz hızlandığını okumuştum ama söylediğim değerlere kadar çıkması normal midir sizce? Ben de biraz takıntı yaptığım için artık yemeklerden sonra kendimi dinlemeye başlıyorum. Normalde bu nabız artışı o kadar rahatsız etmezken son zamanlarda kafaya takmaya başladığımdan dolayı bazen durup dururken kendimi dinliyorum ve nabzımın hızlı attığını fark edince heyecan yapıyorum. Böyle olunca da kalbim çok daha hızlı atıyor. Bir nevi panik atak gibi oluyor ve kendimi sakinleştirince normale dönmeye başlıyorum. Ancak dediğim gibi, yemeklerden sonra yaşadığım bu nabız artışı biraz canımı sıkıyor. Sizce çok fazla mı kafaya takıyorum? Nabzın yemek sonrası bu seviyelere gelmesi normal midir ve bu durum kalp ile mi ilgilidir? Yani damar tıkanıklığı sebebiyle vs. kalbim yemeklerden sonra hızlı atıyor olabilir mi? Çok kafanızı karıştırdıysam özür dilerim hocam, umarım cevaplarsınız. Sevgi ve saygılarımla.

0
2 cevap
000 görüntülenme
Cevaplar (2)

İyi günler, Yemek sonrası 2 nedenle nabız yükselir; 1- mide kan akımı belirgin düzeyde artar, tansiyonda hafif bir düşüklük olur, bunu kompanse etmek için nabız yükselir, 2- ilk faz insülin reaksiyonu nedeniyle kan şekerinde geçici bir düşüklük olur, bu da sekonder taşikardiyi tetikler. Özellikle karbohidrattan zengin öğünlerden sonra daha belirgin olur bu reaksiyon. Bu şekilde başkaca bir kalp probleminiz yoksa nabzınızın 120'lere kadar fizyolojik olarak hızlanması normal olabilir. Kendiliğinden dengeye girip rahatlayacaktır, endişeye gerek yoktur. Geçmiş olsun.

25 Ekim 2021 13:49
8Z
Soru Sahibi

Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi her zaman olmamakla birlikte genelde karbonhidrat yoğunluklu yemek yediğimde (fastfood vb.) daha belirgin oluyor. Yemekten yaklaşık 30-40dk sonra başlıyor ve 1 saat civarı sürüyor. Genelde nabzım 100-120 arası oluyor. Çok düşünmezsem veya nabızıma odaklanmazsam çok rahatsızlık vermiyor. Ancak bazen takıntılı bir yapım olduğu için nabzımı dinliyorum, ölçüyorum ve yüksek olduğu için birden korkuyorum, ya bana bir şey olursa şimdi bayılırsam vs. diye heyecanlanıyorum çünkü yalnız yaşıyorum. Bazen böyle hissettiğimde heyecandan dolayı nabızım daha da hızlı atıyor ve sanırım panik atak dedikleri olay oluyor. Kendimi rahatlattıktan sonra tekrar normale dönebiliyorum.

27 Ekim 2021 18:19

Rica ederim.

2 Kasım 2021 13:30
Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Doç. Dr. Zekeriya Arslan Kardiyoloji

Yazar toplam 511 soru cevapladı.

Doktorun Cevapladığı Diğer Sorular
Kalp sintigrafisi Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Düşük şiddetli iskemi Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Kalbin hızlı atmasi Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Ekstrasistol ilaç Doç. Dr. Zekeriya Arslan
ritim holter Doç. Dr. Zekeriya Arslan
Kardiyoloji İle İlgili Diğer Uzmanlar
Prof. Dr. Murat Sezer
Prof. Dr. Murat Sezer Kardiyoloji
Facebook Twitter Instagram Youtube