ia
Soru Sahibi
22 Aralık 2021 14:26

ritim holter

iyi günler hocam,çarpıntı şikayeti ile kardiyolojiye gittim ritim ve tansiyon holter takıldı sonuç normal çıktı size sorum şu ritim holter takılıyken 15 civarında ekstra atım hissettim ama ritim holter sonucunda 0 yazıyor normal mi bu ?

6 cevap
Cevaplar (6)

İyi günler, Cihazın otomatik analizlerinde bazen ekstra atımlar parazit olarak algılanabiliyor, bazen de parazitler ekstra atım olarak. Bu ham verilerin inceleyen doktorun veya teknisyenin ayıklayarak değerlendirmesi gerekiyor. Bu kadar az miktarda atım gözden kaçmış da olabilir. İnceleyen hekime bunu iletmenizde fayda var. Ancak şunu da belirteyim; böyle çok nadir ekstra atımlarda zaten herhangi bir tedavi önermiyoruz. Geçmiş olsun.

31 Aralık 2021 16:20
ia
Soru Sahibi

Hocam bir sorum daha olucak bu ekstra atım lar bende genellikle namaz kılarken ayağa kalkarken 1 kere oluyor. Her zaman olmuyor ama bu normal midir?

31 Aralık 2021 16:26

Pozisyon değişiklikleri, tansiyon değişiklikleri bazen ekstra atımları tetikleyebilir, nadirse önemi yoktur.

31 Aralık 2021 16:30
ia
Soru Sahibi

Teşekkür ederim iyi günler dilerim.

31 Aralık 2021 16:34

Rica ederim.

31 Aralık 2021 16:46
ia
Soru Sahibi

iyi günler hocam,ben uzun süredir ağırlık çalışmıyordum profesyonel sporcu değilim,tekrar ağırlık çalışmaya başladım fakat sanki ağırlık kaldırırken son tekrarlarda gücüm bitti biticek sanki tansiyonum düşüyor bi halsizlik oluyor önceden böyle olmuyordu fakat her hafta koşu yapıyorum koşuda böyle olmuyor sebebi nedir ?

9 Ocak 2022 19:16

Herhangi bir muayene olmadan bu soruya yanıt vermek zor, kondisyon zor kazanılır, kolay kaybedilir. Zamanla düzelmezse kontrole gitmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

21 Ocak 2022 13:04
ia
Soru Sahibi

Teşekkür ederim,aklıma bir soru var sadece meraktan soruyorum. Kalbin hızlı değil kuvvetli atması neden olur normal midir? Örnek:dk ort. 75 atım ama hissedilir biçimde, bazen ise 100 atım olduğu halde hissetmiyorum.spor yaperken de aynı efor halinde ort dk.130 atım ama hissediyorum, başka zaman ise hissetmiyorum.

21 Ocak 2022 13:30

Vücuttaki sıvı dengesi ve tansiyon değişimleri ile ilgili olarak da çarpıntı hissi olabilir. Kalp kapak hastalıkları da benzer şekilde nabız hızlı olmadan çarpıntı nedenidir. Bunlar muayene ve eko ile anlaşılabilir durumlar.

22 Ocak 2022 11:21
ia
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam, hayırlı günler dilerim.

22 Ocak 2022 11:47

Rica ederim.

26 Ocak 2022 10:24