.Z
Soru Sahibi
1 Mart 2024 20:05

Yüksek Tansiyon

İyi Akşamlar Hocam, kullandığım ilaçlara rağmen Tansiyonum yüksek seyretmesi nedeni ile Kalple ilgili Hastahanede Kardiyoloğa muayene oldum.Kan Tahlili,Eko,Ekg-Ekgli Efor Testi,Tansiyon Holteri istedi hepsi aynı gün olmayıp farklı günlere randevu verildi.Bunlardan Kan ve Ekgli Efor testim yapıldı.Kanda Troponin T 12 Efor testini belirtilen sürede tamamlasamda Göğüsümde geniş alanda yanma oldu sonuç pozitif olunca Acile gittim burada Kan değerlerim normal değerlerde sadece Troponin 13 Ekg normal değerlerde çıkınca gönderildim.Otuz yıl önceden beri ara ara sitresli günlerimde Göğüsümde Adale ağrısı olup bir iki günde geçerdi.Nefes darlığı,Kola, Çeneye vs. hiç bir yere vuran ağrım yok her gün on bin adım yürüyen biriyim.Hocam,Ekg.li Eforun pozitif olması çok anlamlımıdır yanılma veya olumsuz olmasını etkileyen Yüksek Tansiyon değerleri olabilirmi?

1 cevap
Cevaplar (1)

Efor testi sırasında göğüste yanma olması istenmeyen bir durum olup diğer bulgularla beraber değerlendirilip risk faktörlerini de gözönüne alarak anjiyo kararı verilebilir.

2 Mart 2024 16:18