df
Soru Sahibi
3 Ağustos 2019 11:58

suluk tedavisi

merhabalar suluk tedavisi hakkinda birçok alani kapsadigini ogreniyoruz bende dedis eti iltihabi var acaba suluk tedavisi yaptirabilirmiyim tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Yasemin Polat Ünaltekin
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Merhaba Funda hanım; Sülük uygulaması ile yapılan tedavi anlamına gelen hirudoterapi, insanlığın başlangıcından bu yana hekimler tarafından tedavi aracı olarak kullanılmıştır. Tıbbi sülükler sanıldığı gibi kirli kanı emerek tedavi yapmazlar. Tedavi edici özellik kanın alınmasında değil emilirken vücuda verilen salgıdadır. Bu salgı 100'den fazla bioaktif madde içerir. Bunlardan başlıcaları Hirudin ve Calin maddeleridir ki bu maddeler kanın pıhtılaşmasını engelleyici (antiagregan), oluşmuş pıhtıyı eritici (fibrinolitik), ağrı kesici (analjezik-antiromatizmal), mikrop öldürücü (antibakteriyel), tansiyon dengeleyici (antihipertansif), kas gevşetici (miyorelaksan), bağışıklık sistemini düzenleyici (immun modülatör), stres giderici (anksiyolitik) etkilere sahiptir. Bu maddeler aynı zamanda sinir hücreleri ve liflerinin tamir edilmesini hızlandıran enzimlerdir. Yani teorik olarak diş eti enfeksiyonunda klasik tedavi yöntemlerine destek olarak kullanılabilir. Ama en sağlıklı bildiyi bir diş hekiminden alabilirsiniz. Şifanız daim olsun...

6 Ağustos 2019 13:09