ÖE
Soru Sahibi
16 Mart 2023 22:11

psikolojik mi acaba ?

Merhaba güzel günler hocam akşamüstü nefes darligi ile hastaneye gitmiştim sonra maske frlan taktılar 1 hafta hastanede kaldım çıktım bronsit olmuşun dediler ilaç gelan verdiler kullandım geçti o sıkıntı sigara kullanıyorum sigara icince göğüste sanki baski hissi gibi bir şey oluyor sigaradan kaynaklıdır dedim bıraktım ama derin nefes alma isteği oluyor hala aldığım nefes sanki bana yetmiyormuş gibi sürekli nefes alış verisimi kontrol ediyorum ne yapmaliyim ? önceden ilaç geçmişim var citoles 10mg kullanıyordum onu bir anda bıraktım sonra şimdi tekrar başladım kullanıyorum 5mg şeklinde bu sıkıntılarımı geçirirmi sigarayı bıraktığım halde derin nefes alma hissi oluyor sürekli kendimi mutsuz hissediyorum

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Kl. Psk. Gözde Ünlüer
Psikoloji , Klinik Psikolog , Aile Danışmanı (Psikolog)

Merhaba ilk başta fiziksel olarak görünen ( bronşit) bu şikayetiniz, bir süre sonra psikolojik olduğu belli oluyor. Citoles sadece tek başına yeterli olmayabilir. Bu durumda psikoterapi alarak derin nefes alma şikayetinizden kurtulabilirsiniz

16 Mart 2023 22:16
ÖE
Soru Sahibi

hocam ilaç + psikoterapi yani konuşarak tedavisi var yani dediğinize göre birde ben uzun yıllardır antidepresab kullanıyorum her sene farklı bir şey çıkıyor psikolojik olarak bir sıkıntı ile uğraşıyorum ilaca bağımlı değilim ama ilacı kullanınca iyileşiyorum bırakınca sorunum olmuyor ama sonradan başka sıkıntılar çıkıyor bu durumun bir çozümü yokmu

16 Mart 2023 22:22
Uzm. Kl. Psk. Gözde Ünlüer
Psikoloji , Klinik Psikolog , Aile Danışmanı (Psikolog)

İyi bir terapi planlamasıyla bir süre sonra ilaç kullanımınız azalabilir

16 Mart 2023 22:23