BH
Soru Sahibi
16 Mart 2020 16:50

Özgüven ile ilgili

Merhaba benim özgüvenim çok çalkantılı mesela diyelim ki bir gün çok güzel özgüvenim var ortamda gelen geçen herkesle konuşabiliyorum hiç kasma yok çok rahatım ama bir gün geliyor o zaman hiç rahat hissetmiyorum kasılıyorum ortamlarda rahat olamıyorum özgüvenim düşüyor bunun nedeni ne ? Herkeste olan bir şey midir bu özgüven iniş çıkışları ? Eğer herkes olan bir şey değil ise bir tavsiye verir misiniz özgüvenimi nasıl sabitleyebilirim

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba Hakan bey; Öz imaj,benlik kavramı ,kendilik algısı, özdeğer, özyeterlilik gibi kavramlarının hepsi bizim kendimizi nasıl gördüğümüzü ifade eder.Bu kavramlar kendimize afettiğimiz iyi veya kötü özellikler değillerdir.Sadece yapabileceğimize ve yapamıyacağımıza inandığımız şeyler de değillerdir. Bunlar daha çok bir birey olarak kendimizi nasıl gördüğümüzü kendimize bictiğimiz değeri ifade eder.Kendimiz hakkındaki olumsuz düşünceler düşük özgüvenin özünü oluşturur.Düşük özgüven kişinin davranışlarıyla dışa yansır ihtiyaçlarını düşüncelerini ifade etmekde zorlanabilir.Bu sorun günlük hayatınızı olumsuz etkiliyorsa bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyorum .

20 Mart 2020 09:54