DU
Soru Sahibi
24 Nisan 2021 14:00

Ortopedik rahatsızlık

Hocam mrb.3 hafta önce halı sahada dizden problem yaşadım.MR sonucum:medial menisküs posterior hornunda grade 1-2 dejenerasyon.retropatellar reseste sıvı artışı saptandı.tibial plato orta ve lateral epifizometafizer düzeyde yagın medüler kemik iliği ödemi gözlendi.diğer bulgular normal.acl normal kalınlıklıktadır.şu an dizde kayma,dönme hissi var ve arkada yumuşak şişlik var.baker kisti yok .futbola dönüş ,tam iyileşme ne kadar sürede olur? Dizde kayma sebebi ne olabilir

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Yunus Öç
Ortopedi ve Travmatoloji

Muayene edip bakmak lazim mr da bağlarda yaralanmasi atlanmis olabilir.muayene etmek ve mr görüntülerini ona gore incelemek gerekir.bu mr bulgulariyla 1.5 ay istirahat etmen uygun olur ilk etapta.bag yaralanmasi varsa spora donus 6 ayi bulabilir.gecmi solsun

26 Nisan 2021 08:43
DU
Soru Sahibi

Hocam teşekkürler.Ortopedist ön çapraz bağda minimal yırtık olduğunu söylemisti,Mr raporunda normal oldugu yazıyor.dizdeki kayma hissinin sebebi o mu farklı bi seyde olabilir mi? Ayrıca minimal yırtık için ameliyat olunca spora dönüş süresi tam yırtık ameliyatına göre daha mı kısa olur?

26 Nisan 2021 09:08
Doç. Dr. Yunus Öç
Ortopedi ve Travmatoloji

Kayma sebebi ocb oluyor yüksek ihtimalle.kayma oluyorsa cerrahi on plana geçer. Tam olmayan yirtiklarda spora dönüş daha kısa olabilmektedir.

26 Nisan 2021 09:32