ty
Soru Sahibi
30 Temmuz 2018 07:39

Ne Sıklıkta Check Up Yaptırmalıyım ?

Sayın hocam merhaba. Rahatsız ettiğim için özür dilerim. Bilgilerimi hatırlatmam gerekirse 180 cm boyunda 95 kg ağırlığında 38 yaşında yetişkin bir erkeğim. Preklinik diyabet, bacaklarda grade-4 venöz yetmezlik, karaciğerde grade 1-2 arasında değişen hepatosteatoz ve hemanjiom, ciltte çil hemanjiom ve androgenetik alopesi dışında bir sağlık sorunum bulunmamakta. Ailemde dayıda, annede, halada tip-2 diyabet varlığı ve dedemde felç sorunu var. Genelde sedanter bir yaşam sürüyorum ve ofis işinde çalışıyorum. Sigara kullanmıyorum. Çay ve kahve çok tüketiyorum. Haftada 2 kere de izinli olduğum günlerde alkol kullanıyorum. Toplamda haftada 2 adet 50'lik distile içki tüketiyorum. Bu içki çoğu kez rakı oluyor. Onun dışında kötü alışkanlığım yok. Bende ise 6 ay önce yapılan tahlillerde çoğu parametre normal çıkmasına rağmen karaciğer enzimlerinden rutin biyokimya testinde ALT : 52 U/L Kolesterol : 230 mg/dl LDL : 150 mg/dl çıkmıştı. Hemogramda ise Wbc: 11 u/L çıktı. Bunun dışında açlık kan şekeri : 98 mg/dl ve hemoglobin A1C ise % 5,9 çıktı. Batın usg'de ise karaciğerde grade -1 hepatostetoz ve 1 cm'den küçük iki adet hemanjiom tespit edilmişti. Bu ayrıntılı bilgileri vermemin nedeni mevcut tabloyu kafanızda canlandırabilmeniz içindir. Bu tablodaki bir vakada ne kadar aralıklar ile check up yaptırmak ve bu check up'ta hangi tahil ve tetkikleri yaptırmam gerekir ? Değerli vaktinizi ayırıp cevap verirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar. Saygılar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Hüseyin Can
Aile Hekimliği

Merhaba, Preklinik diyabet durumlarında, 1. derece yakınlarında diyabetes mellitus tanısı olanlarda mutlaka şeker hastalığı ve komplikasyonları açısından takip önermekteyim. Yıllık göz dibi muayenesi ve EKG çekilmesi, yıllık böbrek fonksiyon testlerine baktırılması, nöropati açısından (sinir / duyu hasarı)yıllık nörolojik muayene, her hekim muayenesinde kan basıncı ölçülmesi (ilk ölçümde her iki koldan) gerekmektedir. Hemanjiom boyutu küçük olduğu için yıllık ultrason takibi yeterli olacaktır. Vücut kitle indeksiniz ideal kilonuzda olmadığınızı gösteriyor. Kolesterol yüksekliğiniz var. Muhtemelen karaciğer yağlanmasının da tetiklediği enzim artışınız mevcut. Şekeriniz şuan için kontrol altında görünüyor. Öncelikli olarak yaşam tarzınızda değişiklik yapmanız gerekmektedir. Bu konu ile ilgili Aile Hekiminiz ya da takip olduğunuz ilgili branştan bilgi alabilirsiniz. İyi bir diyet programı uygulamanız gerekmekte. Sedanter yaşam yerine aktif bir hayat sürmeniz rahatsızlıklarınız ilerlemesini durduracaktır ve bu sayede daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz. Venöz yetmezlik nedeni araştırıldı mı bilmiyorum ancak Kalp Damar Cerrahisi meslektaşlarıma takip olduğunuzu düşünüyorum. Size sağlıklı bir yaşam diliyorum. Yıllık takiplerinizi yaptırmayı unutmamanız dileğiyle...

17 Ocak 2019 13:16